Przejdź do treści

Leszy – poznaj tajemniczą istotę z mitologii słowiańskiej

Leszy - wizerunek przedstawiony w mitologii słowiańskiej

W lasach żyje istota, która w umysłach ludzi pozostaje tajemnicą. Leszy. Leśny duch, który włada przyrodą i jest strażnikiem natury. Postarajmy się rozwiać otaczającą go mgłę i odkryć jego prawdziwe oblicze.

Jak wygląda Leszy?

Wizerunek Leszego zmienia się tak, jak zmienia się oblicze lasu o różnych porach roku. Najczęściej opisywany jest jako mężczyzna przypominający drzewo. Przynajmniej w pewnym stopniu. Leszy ma długie, zielone włosy i gęstą brodę. Cały zaś pokryty jest mchem, porostami i korą. Jego ciało częściowo zlewa się z otaczającą go roślinnością, przez co staje się niemal niewidoczny wśród leśnych zarośli.

Leszy jest też zmiennokształtnym. Oprócz wyżej wymienionej postaci, występuje też jako wilk, jeleń albo ptak. Przez to jest niezwykle trudny do zaobserwowania, bo w swej zwierzęcej formie nie odróżnia się od innych zwierząt.

Warto też wspomnieć o jego wielkości, bo nie jest ona stała. Leszy dostosowuje się do otaczających go drzew. Im są one wyższe, tym potężniejszą postać przybiera Strażnik Natury. Choć zwykle, jak wspomniałem, zbudowany jest z części lasu, ma też jeszcze inne oblicza.

Leszy w otoczeniu leśnych zwierząt

Bywa przedstawiony jako blady mężczyzna okryty korą i liśćmi, którego głowę zdobi czaszka jelenia. Gdy odnajdzie zagubionego wędrowca, który nie łamie praw natury, odprowadza go na drogę lub skraj lasu. Wtedy przybiera postać nagiego dziecka lub czarnego psa.

Współcześnie mówi się również o nieco innej postaci Leszego. Według najnowszych doniesień, Strażnik Lasu ubrany jest w… mundur strażnika leśnego, choć pomylić go z człowiekiem jest rzeczą niemożliwą.

Duch leśnych krain

Mitologia słowiańska opisuje Leszego jako istotę żyjącą w lasach. I nic dziwnego, bo jest to duch sprawujący nad nimi opiekę. Chroni nie tylko drzewa, ale również zwierzęta i wszystko, co skrywa się w leśnych cieniach. Ma też nad nimi całkowitą kontrolę. Zawsze możesz mieć pewność, że gdy Leszy zawoła, zwierzęta przybędą. I nie tylko one…

Wiedz też, że Leszy znany jest pod różnymi imionami. Strażnik Natury, Strażnik Lasu, Boruta, Laskowiec, Borowy, Dziad Leśny… lista jest naprawdę długa. Zawsze jednak chodzi o tę samą istotę.

Charakter Leszego, Strażnika Natury

Leszy jest istotą… skomplikowaną. Według mitologii słowiańskiej, jest to Strażnik Natury. Chroni przyrodę przed nieproszonymi intruzami, a wejść mu w drogę nie będzie roztropnie. Jest naprawdę niebezpieczny. Przerażający wręcz. Według legend, Leszy mści się na ludziach, którzy niszczą lasy, polują w sposób niewłaściwy lub nie szanują praw natury.

Potrafi jednak być też dobry. Jeśli nie wzbudzisz jego gniewu, możesz liczyć na pomoc. Leszy niejednokrotnie w historii ratował zagubionych wędrowców, którzy przestrzegali leśnych zasad. Jego obecność jest oznaką harmonii z naturą. Gdy zniknie… Wtedy jest źle.

Nic dziwnego, że niegdyś ludzie uważnie baczyli na to, gdzie objawia się Leszy. Miejsca, w których go zauważono, uważane były za tereny święte. Nie można było tam ścinać drzew, polować, ani w żaden sposób zakłócać spokoju. Wszystko po to, aby nie wzbudzić gniewu Borowego. Pomijając już kwestię, że Dziad Leśny nigdy nie przepadał z drwalami i myśliwymi, często sprowadzając na nich śmierć, a w najlepszym przypadku – wypędzał ich z lasu.

Leszy w mitach i legendach

Ten wyjątkowy Strażnik Natury pojawia się w wielu słowiańskich legendach i opowieściach. Jest symbolem dzikości i nieokiełznanej natury, która nigdy nie podporządkuje się człowiekowi. W folklorze ukazywany jest jako istota, która może zmylić podróżnych, wprowadzić ich w las pełen zmyślnych pułapek lub zwyczajnie rzucić się na nich z niepohamowaną agresją. W żadnym z tych przypadków nie da się ujść cało. Nieco rzadziej można natrafić na opowieści o tym, jak Leszy uratował ludzi. Winni temu jednak są sami ludzie, którzy rzadko żyją w zgodzie z naturą.

Czym może zaskoczyć nas Leszy?

Wspomniałem wyżej, że Leszy jest zmiennokształtnym. Potrafi przybierać postać różnych zwierząt, przez co zaobserwowanie go jest prawdziwym wyzwaniem. To jednak nie jedyne sztuczki, którymi może zaskoczyć wędrowców. Ten potężny Strażnik Natury może wpływać na pogodę, zmieniać bieg rzek, kontrolować zwierzęta, ożywiać rośliny czy skutecznie mylić drogę.

Spoglądając na to wszystko w szerszej perspektywie, nie powinno nas dziwić, że Leszy coraz częściej występuje w kulturze popularnej. Pojawia się jako symbol ochrony natury lub wręcz antagonista walczący przeciwko ludziom w ich konflikcie z dziką przyrodą.

Leszy jest postacią, która przetrwała wieki. Stała się jednym z najważniejszych symboli słowiańskiego świata. Wzbudza niepokój i fascynację. Przypomina nam o istocie równowagi, jaka powinna być zachowana między człowiekiem a naturą. Pamiętaj, że w lesie czuwa Strażnik Natury, który zawsze Cię obserwuje.