Przejdź do treści

Wymyślony przyjaciel – najlepszy nauczyciel dziecka?

Dziewczynka pijąca herbate z zabawką smokiem

Dziecięce umysły są niesamowicie kreatywne i niejednokrotnie potrafią zaskoczyć dorosłych. Wymyślony przyjaciel jest naturalnym procesem rozwoju. Dzięki niemu dzieci uczą się, jak sobie radzić z emocjami, rozwijać kreatywność i kształtować społeczne kompetencje.

Wyobraźnia jest kluczem do rozwoju dziecka

Wyobraźnia jest fundamentem rozwoju. Mity i legendy czy opowieści fantasy, w których występują magiczne postacie, takie jak wróżki, poszukiwacze przygód, czarodzieje, smoki albo jednorożce, stanowią zachętę do poznawania własnych emocji i pokonywania nowych wyzwań. Kreacja postaci w umyśle dziecka ułatwia zrozumienie abstrakcyjnych pojęć, takich jak przyjaźń, odwaga czy współczucie. Najprościej mówiąc: Wymyślony przyjaciel staje się nauczycielem dziecka.

Wymyślony przyjaciel pomaga kształtować emocje

Wymyślone postacie to nie tylko doskonała zabawa, choć oczywiście jest jej istotnym elementem. Bujna wyobraźnia dzieci często prowadzi do powstawania bohaterów, którzy towarzyszą młodym poszukiwaczom przygód w codziennych czynnościach. Stanowią dla nich wsparcie oraz pomagają odnaleźć się w świecie, który z każdym krokiem okazuje się coraz większy i bardziej skomplikowany. Wymyślony przyjaciel przyczynia się również do kształtowania emocji:

  • Empatia – dzieci często identyfikują się z wymyślonymi przez siebie postaciami, co ułatwia im w zrozumieniu emocji innych osób,
  • Przepracowanie trudnych doświadczeń – bohater zrodzony z wyobraźni dziecka często stanowi pomoc w oswojeniu lęków, smutku i pokonaniu niepewności,
  • Walka ze stresem – wymyślony przyjaciel zawsze towarzyszy dziecku, dzięki czemu oferuje mu poczucie wsparcia i bezpieczeństwa.
Dziecko z pluszowymi misiami czyta książkę

Istota opowieści, czyli budowanie kompetencji społecznych

Dzieci mające swoich wymyślonych przyjaciół często nie ograniczają się do samego ich stworzenia. W końcu taka postać musi coś mówić i robić. Dlatego dziecko zaczyna powoli układać całe historie, a ich złożoność rozwija się wraz z wiekiem. W ten sposób mali odkrywcy uczą się umiejętności społecznych w sposób naturalny i kreatywny. Wyimaginowane postacie zaczynają pokazywać, jak działać w grupie, jak bawić się z rówieśnikami, rozwiązywać konflikty i wspierać innych.

A więc dlaczego wymyśleni przyjaciele i fantastyczne historie są dobre dla dzieci? Do grupki obejmującej zalety takiej zabawy możemy doliczyć:

  • Modelowanie zachowań – bohaterowie często przedstawiają wartości, które warto naśladować, a wymyśleni przyjaciele są o nie wzbogacani. Mowa tu chociażby o lojalności, odwadze czy szczerości,
  • Symulowanie sytuacji społecznych – wymyślone historie uczą dzieci, w jaki sposób zachowywać się w określonych sytuacjach z życia codziennego,
  • Inspiracja do działań grupowych – przygody przeżywane z wymyślonym przyjacielem można swobodnie przenosić do zabaw grupowych z rówieśnikami.

Wymyślony przyjaciel pomaga w rozwoju

Bohaterowie z opowieści wspomagają rozwój poznawczy. Dotyczy to również postaci wymyślonych. Zabawy w odgrywanie ról, tworzenie własnych historii czy rysowanie bohaterów i magicznych istot sprawia, że dziecko rozwija:

  • Zdolności językowe – wymyślony przyjaciel to znakomita okazja do układania dialogów, odgrywania scenek, tworzenia opisów postaci, a także do słowotwórstwa,
  • Myślenie krytyczne – w tym miejscu pojawia się również myślenie krytyczne, które pozwala szukać rozwiązań problemów występujących w danej historii,
  • Umiejętności artystyczne – rysowanie wymyślonych przyjaciół, a często nawet projektowanie światów, w jakich żyją jest znakomitym sposobem na trening motoryki małej, kreatywności i wyobraźni.

Jak rozwijać kreatywność dziecka?

Sposobów na rozwijanie kreatywności i wyobraźni dziecka jest wiele. Wspólne opowieści, czytanie książek, oglądanie ciekawych bajek, rozmowy o postaciach czy rysowanie. Warto zadbać o to, żeby dziecko sięgało do postaci i historii, których naśladowanie jest dobre. Samo wejście w ten świat i pierwsze kroki jest bardzo przyjemne. W końcu chodzi tu przede wszystkim o dobrą zabawę.

Zerknij też do naszego artykułu o rozwijaniu kreatywności dziecka.

Na pomoc wymyślonym bohaterom!

Rodzice często są lekko poirytowani wymyślonymi przyjaciółmi dziećmi. Czasem przechodzą koło nich obojętnie. A inni angażują się w tę nietypową relację. Ona zawsze z wiekiem przechodzi, a póki trwa – warto ją pielęgnować. Jest to znakomity sposób na rozwiązanie wielu problemów.

W naszym artykule Książki dla dzieci, które zachwycą też dorosłych znajdziesz 14 ciekawych publikacji, które warto poznać.

Wymyślony przyjaciel niejednokrotnie będzie w stanie poprawić humor dziecka, przekonać go do wspólnej zabawy czy pomóc rodzicom w przekonaniu szkraba np. do posprzątania pokoju 😉A że przy tym rozwijają się umiejętności i kompetencje dziecka, to tym lepiej.