Najlepsze książki dla dzieci potrafią oczarować również dorosłych czytelników. Nie tylko rodziców, ale też osoby bez własnego potomstwa. Może to być spowodowane lekkim humorem powieści, ciepłem historii, spokojną akcją czy sentymentem, jaki budzi się na myśl o swoich pierwszych przeczytanych książkach. Po jakie tytuły warto więc sięgnąć?
- Kepler 62 (Tim Parvel i Bjorn Sortland)
- Dentysta, który bał się dzieci (Till The Cat)
- Legendy polskie (Wanda Chotomska)
- Przyjaciel z szafy (A.F. Harrold)
- Cykl Kocia szajka (Agata Romaniuk)
- Cykl Wodnikowe Wzgórze (Richard Adams)
- Spacerujący z książkami (Carsten Henn)
- Cykl Pożyczalscy (Mary Norton)
- Małe Licho i tajemnica Niebożątka (Marta Kisiel)
- Łazikanty (J.R.R. Tolkien)
- Dziewczynka, która wypiła księżyc (Kelly Barnhill)
- Mały Książę (Antoine de Saint-Exupery)
- Tajemniczy Ogród (Frances Hodgson Burnett)
- Cykl Przygody Mikołajka (Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe)
Kepler 62 (Tim Parvel i Bjorn Sortland)
Grupa dzieci została wysłana na niebezpieczną misję. Ich celem jest założenie bazy na jednej z odległych planet. Wydaje się, że każdy z nich został wybrany ze względu na swoje wyjątkowe umiejętności, rozległą wiedzę i spryt. Dlatego dwóch chłopców czuje, że zupełnie tam nie pasuje. Czy to możliwe, że zaszła pomyłka, a ich obecność na misji jest dziełem przypadku?
W tej książce znajdziesz zgrabne połączenie dystopii z science fiction i ogromną ilością niesamowitych przygód. Intrygująca historia zapewni niezapomniane przeżycia nie tylko dzieciom, ale też dorosłym czytelnikom.
Dentysta, który bał się dzieci (Till The Cat)
Wizyta u dentysty często jest prawdziwym horrorem. Ból, przerażające narzędzia tortur, tajemniczy człowiek w masce… Te wizje budzą dreszcze w ludziach w każdym wieku. Ale co w przypadku, gdy to dentysta boi się dzieci? Przecież nie jest to bezzasadny lęk. Wszyscy wiedzą, że dzieci gryzą, a ich krzyki sprawiają, że czujesz się jak w gabinecie grozy.
Dentysta, który bał się dzieci to znakomita książka dla młodszych i starszych czytelników. Dzieci zobaczą, że tak naprawdę nie ma czego się bać. Z kolei ich rodzice zrozumieją, jak ważne jest, żeby nie przerzucać na swoje pociechy własnych lęków.
Legendy polskie (Wanda Chotomska)
Wanda Chotomska w przystępny sposób przedstawia dzieciom najsłynniejsze polskie legendy. Treść napisana jest częściowo prozą, a częściowo wierszem. Całość wzbogacają piękne ilustracje, które zachęcają młodszych czytelników do czytania. W tym zbiorze polskich legend znajdziesz m.in. opowieść o Popielu i Mysiej Wieży, Bazyliszku, Czarodziejskim Młynku z Wieliczki czy o Warsie i Sawie.
Przyjaciel z szafy (A.F. Harrold)
Amanda jest małą dziewczynką, która ma wymyślonego przyjaciela – Rudgera. Tyle, że chłopiec nie jest tak bardzo nierealny, jak mogłoby się wydawać. Mama dziewczynki akceptuje wyobraźnię swojej córki, i chociaż nie widzi Rudgera, to traktuje go jako osobę rzeczywistą. Wszystko zaczyna się komplikować, gdy Amanda trafia do szpitala, a wymyślony przyjaciel zostaje w domu sam. W dodatku tajemniczy ankieter okazuje się człowiekiem polującym na wymyślone postacie. Na szczęście mama dziewczynki zdołała zbliżyć się do jej świata, zrozumieć go i stać się jego częścią. W dodatku rozbudziła własne dziecięce wspomnienia, dzięki czemu Rudger może liczyć na jej pomoc.
Cykl Kocia szajka (Agata Romaniuk)
Książki dla dzieci z cyklu Kocia szajka są pełnymi humoru opowieściami o przygodach futrzaków, które zawsze spadają na 4 łapy. Wesołe zwierzaki podróżują po całym świecie, rozwiązują liczne zagadki i prowadzą kocie interesy. Odwiedzają takie miejsca jak Wenecja, Bielsko-Biała czy Toruń. W dodatku prawie każdy tom jest wzbogacony o mapę, która ukazuje drogę, jaką przebyły koty. Dzięki temu można nie tylko lepiej poznać geografię, ale też wyruszyć śladami kocich bohaterów.
Cykl Wodnikowe Wzgórze (Richard Adams)
Klasyka literatury dziecięcej. Młodzi czytelnicy przeczytają piękną opowieść o uroczych królikach, a dorosłe osoby zanurzą się w bezlitosnym świecie, gdzie trwa walka o przetrwanie. Ta uniwersalna opowieść przedstawia historię królików z królikarni Sandleford. Ich życie ma się wkrótce odmienić, a dotychczasowy dom może przestać istnieć. Dlatego zwierzaki postanawiają, że wkrótce uciekną i wyruszą w poszukiwaniu prawdziwego raju, jakim jest Wodnikowe Wzgórze.
W tym celu muszą przebyć długą i pełną niebezpieczeństw drogę. Czeka na nich wiele zagrożeń, trudnych prób i wzruszeń, ale też pięknych chwil pełnych radości.
Spacerujący z książkami (Carsten Henn)
Carl Kollhoff pracuje w księgarni, a książki są jego największą miłością. Z kolei każdego klienta traktuje jak najlepszego przyjaciela, choć każdy jest anonimowy i o nikim nic nie wie. Los bywa jednak przewrotny. Carl traci pracę, a to prowadzi do poważnych zmian. Tajemnicza dziewczynka, która początkowo była irytująca, teraz może okazać się ratunkiem dla mężczyzny. To m.in. za jej sprawą klienci Carla wychodzą ze swojej strefy komfortu i decydują się nieco do siebie zbliżyć. Tym samym pomagają księgarzowi, który utracił swoją pracę.
Cykl Pożyczalscy (Mary Norton)
Kolejny klasyk literatury dziecięcej, który zachwyci dorosłych czytelników. Pożyczalscy są maleńkimi istotami mieszkającymi pod podłogą w pewnym domu. Wszystko, czego potrzebują, biorą od olbrzymów mieszkających nad ich głowami. Obowiązuje przy tym tylko jedna zasada: Ludzie nie mogą ich zobaczyć. Niestety pewnego dnia tego warunku nie udaje się dotrzymać, bo oto Strążczek został zauważony przez Chłopca. Co się stanie, gdy Pożyczalscy zostali zdemaskowani?
Te książki dla dzieci pełne są humoru i wzruszeń, a przy tym w pewnym stopniu przypominają późniejsze dzieło Terry’ego Pratchetta, czyli Trylogię Nomów. To, swoją drogą, również jest fascynująca opowieść, w której zakochają się młodzi i dorośli czytelnicy.
Małe Licho i tajemnica Niebożątka (Marta Kisiel)
Książki dla dzieci bawią, uczą, rozwijają, zachęcają do odkrywania świata. Małe Licho jest na swój sposób instrukcją obsługi dziecka, a przy tym gwarantuje ogromną dawkę znakomitego humoru w klimatach fantasy. Poznaj losy małego chłopca, któremu towarzyszy równie malutki aniołek. Dodatkowo wszędzie pełno jest potworów, różowych królików i fantastycznych istot, ale nie ma strachów. W końcu… Kto powiedział, że potwory spod łóżka muszą straszyć, a nie mogą tulić i pocieszać?
Książka Małe Licho i tajemnica Niebożątka zapewni czytelnikom w każdym wieku potężną dawkę znakomitego humoru, a przy okazji będzie lekcją tolerancji i wrażliwości.
Łazikanty (J.R.R. Tolkien)
Tolkiena zna każdy. Tak samo każdy słyszał o Silmarillionie czy Władcy Pierścieni. Zdecydowanie bardziej przystosowany do młodych czytelników jest Hobbit, a już w szczególności – Łazikanty. Ta historia zrodziła się w głowie pisarza podczas wakacji, gdy jeden z jego synów zgubił swoją zabawkę. Ta cudna bajka opowiada historię psa Łazika, który został przemieniony w zabawkę. Teraz zwierzak robi wszystko, co w jego mocy, aby odzyskać swoją prawdziwą postać i powrócić do domu. Przeżywa przy tym ogrom niesamowitych historii, które obejmują nawet podróż na księżyc i zwiedzanie dna oceanu. Nie brakuje przy tym fantastycznych stworzeń i magii.
Dziewczynka, która wypiła księżyc (Kelly Barnhill)
Dająca do myślenia opowieść o tym, że wiara w zabobony może prowadzić do prawdziwej tragedii. Mieszkańcy Protektoratu od lat żyją w strachu przed złą wiedźmą zamieszkującą pobliski las. Żeby uniknąć jej gniewu i kupić jej przychylność, każdego roku składają w ofierze najmłodsze z dzieci. Kładą niemowlaka na skraju lasu i nie chcą nawet myśleć o tym, co wiedźma z nim zrobi.
Ale w rzeczywistości wiedźma nie jest taka zła. Rozpacza nad porzuconymi dzieciątkami i oddaje je kochającym rodzinom po drugiej stronie lasu. Wcześniej karmi je światłem gwiazd, aby nabrały siły. Los chce, że pewnego razu się pomyliła i dała znalezionej dziewczynce do wypicia księżyc zamiast gwiazd. W ten sposób mała Luna zyskuje niewyobrażalną moc, która objawi się w jej 13 urodziny. Wiedźma postanawia, że sama wychowa tę niezwykłą dziewczynkę. Sytuacja niestety komplikuje się, gdy ludzie z Protektoratu dochodzą do wniosku, że mają dość terroru wiedźmy, choć sami go stworzyli i się mu poddali. Postanawiają zabić mieszkającą w lesie czarownicę.
Mały Książę (Antoine de Saint-Exupery)
Wyjątkowa książka dla dzieci, do której chętnie wraca się przez długie lata. Pełna ciepła, intrygujących rozważań i ciekawych spostrzeżeń. Opowiada o losach wrażliwego chłopca, który próbuje zrozumieć świat. Pod baśniową powłoką skrywa się treść przeznaczona dla starszych czytelników. Jest to piękna bajka, mówiąca wiele o dorastaniu. Dorastaniu do miłości, przyjaźni i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Pomaga przy tym uporządkować myśli, ustalić właściwą hierarchę wartości czy zrozumieć sens istnienia więzi łączących ludzi.
Tajemniczy Ogród (Frances Hodgson Burnett)
Piękna opowieść o dorastaniu, trudach życia i pozytywnym wpływie natury na człowieka. Mary Lennox zdecydowanie nie miała prostego życia. W młodym wieku straciła oboje rodziców, a później musiała zamieszkać ze swoim wujem, Archibaldem Cravenem. Mary nie chce znaleźć z nim wspólnego języka, a podczas swojego pobytu u wuja nieustannie się wywyższa, narzeka i skarży. Wszystko zaczyna się zmieniać, gdy lepiej poznaje jedną ze służących – Martę. Dziewczynka coraz więcej czasu spędza na zewnątrz, a przy okazji próbuje rozwiązać tajemnicę płaczu, który każdej nocy dobiega z pięknego ogrodu otoczonego wielkim murem. Szybko okazuje się, że tytułowy ogród nie jest jedynym sekretem, jaki skrywa dom Archibalda.
Cykl Przygody Mikołajka (Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe)
Książki dla dzieci są najwspanialsze, gdy przedstawiają świat widziany oczami dziecka. Tak jest w cyklu Przygody Mikołajka, który wyróżnia się znakomitym humorem i nietypowym spojrzeniem na życie dorosłych. Te historie chętnie się czyta – po kolei, losowo i przez lata. Tak samo bawią w wieku dziecięcym, młodzieżowym i w późniejszych latach. Wyjątkowa rodzina Mikołaja i jego jeszcze bardziej wyjątkowi przyjaciele zabiorą Cię w wir niesamowitych przygód! Korzystając z tego, że właśnie nadchodzą święta Bożego Narodzenia, znakomitym pomysłem będzie sięgnięcie po tom Mikołajek. Święta są strasznie fajne.