Przejdź do treści

Jak zrobić domowy teatr cieni dla dzieci?

Domowy teatr cieni dla dzieci

Domowy teatr cieni dla dzieci to wspaniały sposób na rozwijanie wyobraźni i kreatywności u maluchów (i u Was, drodzy rodzice), a także okazja do wspólnego spędzenia cudownego czasu. W dodatku przygotowanie takiego teatrzyku to dziecinnie prosta sprawa. Przejdźmy więc do rzeczy.

Co to jest teatr cieni?

Zacznijmy od szybkiego wyjaśnienia, o czym w ogóle mowa. Teatr cieni to forma teatralna, w której widz obserwuje cienie rzucane przez lalki, rekwizyty lub aktorów. Ta sztuka wywodzi się z Chin, gdzie powstała w III wieku p.n.e., a z czasem rozeszła się po całym świecie. My skupimy się na domowym teatrze cieni wykorzystującym cienie lalek i rekwizytów.

Dlaczego warto przygotować teatr cieni dla dzieci?

Teatr cieni to nie tylko świetna zabawa, ale też doskonałe narzędzie edukacyjne. Pomaga rozwijać wyobraźnię, kreatywność i zdolności narracyjne u dzieci, ćwicząc tym samym płynną mowę i logiczne myślenie. W końcu historię oraz postacie i scenariusz trzeba stworzyć i przygotować, a następnie przedstawić widzom. Przy okazji można trenować zdolności manualne – rekwizyty i postacie najlepiej jest samodzielnie przygotować.

Przedstawienie w teatrze cieni dla dzieci można rozegrać dwojako. Pierwszym sposobem jest, aby to dzieci ułożyły historię i zabawiły rodziców. Drugą opcją jest zamiana ról, gdy to rodzice sterują cieniami. W tym przypadku pojawia się możliwość przemycenia do przedstawienia dodatkowych wartości edukacyjnych. Szybko zaobserwujesz ciekawe zjawisko. Dziecko dużo chętniej odpowie na Twoje pytania czy wykona dane czynności, gdy usłyszy taką prośbę od maskotki czy właśnie postaci w teatrze cieni, niż gdy to samo powie osobiście rodzic 😉

Zdjęcie profesjonalnego teatru cieni w Chinach

Na koniec podkreślę, że teatr cieni dla dzieci jest znakomitą alternatywą dla ekranów i wszelkiej elektroniki – bo co za dużo, to nie zdrowo. Przedstawienie angażuje dzieci w interaktywną, twórczą formę zabawy, która stymuluje ich rozwój na wielu poziomach.

Przygotuj domowy teatr cieni dla dzieci – krok po kroku

Na teatr cieni dla dzieci są dwie metody – prostsza i bardziej skomplikowana. Można wybierać między nimi w zależności od ilości wolnego czasu, chęci czy zwyczajnego poziomu zmęczenia. Ta łatwiejsza jest naprawdę prosta. Wystarczy do tego gładka ściana, latarka i kilka wybranych zabawek. Zgaś światło w pokoju, włącz latarkę i świeć nią na wybrane zabawki, tworząc różnorodne cienie na ścianie. Możesz je przybliżać i oddalać (zmieniając ich rozmiar, co daje np. wrażenie zbliżającego się smoka albo uciekającego rycerza). Wcześniej warto sprawdzić, jakie zabawki dają odpowiednie cienie, bo jak wiadomo – cienie są różne i nie zawsze wiadomo, co właściwie przedstawiają. Ze swojej strony podpowiem, że w teatrze cieni idealnie sprawdza się Playmobil.

Druga metoda jest bardziej skomplikowana, ale też bardziej angażuje dzieci w przygotowania. Przede wszystkim dlatego, że postacie, rekwizyty, a nawet sam teatr trzeba po prostu stworzyć. Tutaj koniecznych jest wykonanie kilku kroków.

Przygotuj potrzebne materiały

Jeśli chcesz stworzyć domowy teatr cieni dla dzieci, to niezbędne będzie:

  • Duże kartonowe pudło,
  • Biały papier (opcjonalnie papier śniadaniowy),
  • Czarny brystol,
  • Patyczki do szaszłyków,
  • Nożyczki,
  • Taśma klejąca,
  • Ołówek,
  • Lampka lub latarka.

Domowy teatr cieni dla dzieci – przygotowanie sceny

Skoro wszystkie materiały i przyrządy są już gotowe, przychodzi pora na zabranie się za właściwą pracę. Pierwszym krokiem jest przygotowanie sceny, na której wystąpią bohaterowie.

  • Przygotuj pudełko – wytnij duży prostokątny otwór z jednej strony pudełka. Pozostaw ramkę o szerokości około 2 cm. Będzie to rama sceny. Usuń też przeciwległą ściankę pudełka.
  • Przygotowanie „ekranu” – od wewnętrznej strony pudełka przyklej biały papier w ten sposób, aby zakrywał wycięty przed chwilą otwór. To będzie ekran, na którym pojawią się cienie.

Zaprojektuj postacie i rekwizyty

Podstawowa scena już jest, a więc pora na etap drugi: Bohaterów i rekwizyty.

  • Zaprojektuj postacie – na czarnym brystolu narysuj ołówkiem kontury postaci lub rekwizytów, które są niezbędne dla przedstawienia. Mogą to być rycerze, konie, księżniczki, korony, magiczne różdżki, drzewa, zamki, czy cokolwiek tylko będzie potrzebne. Jeśli wzór jest zbyt trudny do narysowania z głowy, zawsze można przerysować go ze wzoru (w Internecie jest ich pełno).
  • Wycinanie konturów – teraz ostrożnie wytnij narysowane kształty.
  • Mocowanie – na ostatnim etapie przyklej wyciętych bohaterów i rekwizyty do patyczków do szaszłyków za pomocą taśmy klejącej.

Zadbaj o oświetlenie teatru cieni

Teraz za pudełkiem ustaw latarkę lub lampkę w taki sposób, aby światło z niej padało na ekran. Najlepiej robić to oczywiście w zaciemnionym pokoju, żeby cienie były wyraźniejsze. Żeby też wygodniej było manipulować rekwizytami, domowy teatr cieni dla dzieci możesz ustawić na krześle albo biurku. Jeśli zdecydujesz się postawić teatr na podłodze, poruszanie figurkami za pomocą patyków może okazać się większym wyzwaniem. W takiej sytuacji postacie musiałyby być przyczepione poziomo do patyków, a ich operator powinien wprowadzać je na scenę od boku, a nie od dołu.

Domowy teatr cieni dla dzieci

Czas zacząć przedstawienie!

Ostatnim krokiem jest już właściwe przedstawienie w domowym teatrze cieni dla dzieci. Wystarczy włożyć samodzielnie wykonane lalki między źródło światła a ekran, a następnie poruszać nimi, jednocześnie opowiadając wybraną historię. W przygotowywaniu scenariusza można posiłkować się ulubionymi bajkami dziecka lub czerpać inspirację z mitów i legend.

Możesz przy tym sięgnąć po spokojniejsze opowieści, takie jak legenda o wodniku spod Biskupina, legenda o angielskim wraku na dnie Bałtyku, czy wyjaśnienie, dlaczego woda w Bałtyku jest słona.

Dodatkowe atrakcje podczas przedstawienia

Każde przedstawienie możesz wzbogacić o dodatkowe atrakcje, które podkręcą klimat. Może to być chociażby odpowiednio dobrana ścieżka dźwiękowa. Muzyka lub efekty dźwiękowe uatrakcyjnią każde przedstawienie. Dodatkowo występy możesz nagrywać, żeby móc do nich wracać zawsze, gdy tylko dzieci tego zapragną.

Na koniec pozostaje personalizacja sceny. Dzieci mogą pomalować pudełko i dokleić do niego różne ozdoby pasujące klimatem do przedstawianej historii. Motylki, kwiaty, drzewa… albo stworzyć standardową scenę, czyli pomalować pudełko na brązowo (co imituje deski) i dodać czerwoną kotarę – tutaj wystarczy kawałek bibuły.

Domowy teatr cieni dla dzieci to okazja do świetnej zabawy i wspaniały sposób na wspólne spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Przy okazji możesz to wykorzystać, aby zaznajomić dziecko ze sztuką, teatrem i fantastyką 😊

Podziel się tekstem ze swoimi fantastycznymi znajomymi:
Logo Kroniki Światów
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z fantastycznych ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaga nam w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne. Dzięki temu jesteśmy w stanie skuteczniej je rozwijać i sprawiać, że Twoje wrażenia będą znacznie lepsze.