Kreatywność to magia, która czasem napotyka przeszkody. Każdy z nas kiedyś doświadczył sytuacji, w której utknął w martwym punkcie. Projekty nie przesuwały się do przodu, a pomysły umykały gdzieś na obrzeża umysłu, nie dając się schwytać. Na szczęście jest sposób, żeby przełamać twórczy kryzys. A nawet kilka. Rozpocznij wyjątkową podróż ku inspiracji!
Czym jest twórczy kryzys?
Twórczy kryzys jest stanem, w którym doświadczamy trudności z generowaniem nowych pomysłów lub wykonaniem zadań wymagających kreatywności. Jest to sytuacja, w której nasze myśli są nieuporządkowane, a kwitnące pomysły wydają się wyjątkowo słabe i bezwartościowe. Twórczy kryzys może dotknąć każdego, zarówno artystę, jak i osobę zajmującą się biznesem. Jest on naturalną częścią procesu twórczego i nie ma osoby, która czasem nie natrafi na blokadę.
Czy twórczy kryzys ma zalety?
Twórczy kryzys to poważna przeszkoda, z którą zmaga się wielu artystów. Przełamanie go ma kluczowe znaczenie dla Twojego dalszego rozwoju. Pamiętaj, że kreatywność można w pewnym stopniu porównać do mięśni – jeśli są nieużywane, to powoli zanikają. Dlatego tak ważne jest, żeby cały czas trenować. Przynajmniej w niewielkim stopniu.
Trening kreatywności
Kryzys twórczy ma pewne zalety. A raczej walka z nim. Pozwala szukać nowych rozwiązać i zintensyfikować swoje wysiłki. Tym sposobem zyskujesz szerszą perspektywę i patrzysz na wszystko pod nowym kątem. Jak łatwo się domyślić, w ten sposób dodatkowo rozwijasz swoją kreatywność, choć w danej chwili możesz jeszcze tego nie czuć. W końcu to często w chwilach największego kryzysu rodzą się najciekawsze rozwiązania.
Zarządzanie stresem
Rozwiązywanie napotkanych problemów i burzenie mentalnej blokady poprawia Twoją pewność siebie. Kiedy pokonasz trudności, łatwiej zbierzesz się na odwagę, żeby podjąć się trudniejszych i bardziej złożonych projektów. W dodatku będzie Ci to przychodzić coraz łatwiej, bo zaczniesz lepiej panować nad swoim stresem.
Radość tworzenia
Kiedy przełamiesz się i odzyskasz wenę, na nowo odczujesz prawdziwą radość tworzenia. Proces, który przez ostatnie dni sprawiał tyle problemów, stanie się źródłem nieskończonej satysfakcji i radości.
Jak przełamać blokadę twórczą?
Istnieje wiele sposobów na odzyskanie weny. Poniżej znajdziesz 10 praktyk, które są niezwykle skuteczne, a przy tym proste do wprowadzenia w życie.
Zmiana otoczenia
Nie jest tajemnicą, że otoczenie w jakim przebywamy ma ogromny wpływ na nasz sposób myślenia i samopoczucie. Czasami wystarczy przenieść się w inne miejsce, żeby ciekawe idee ponownie zaczęły się pojawiać. Zamiast biurka, przy którym zwykle pracujesz, spróbuj przenieść się do innego pokoju. Nie pomaga? Spróbuj czegoś bardziej drastycznego: strefa co-workingowa albo pobliska kawiarnia, a nawet park lub las.
Nowe dźwięki, zapachy i widoki mogą stać się Twoją nową inspiracją. Dodatkowo w ten sposób nieco dotlenisz mózg, a jego wdzięczność szybko zacznie być widoczna.
Notatki – zawsze i wszędzie
Pamiętaj, żeby pod ręką zawsze mieć kieszonkowy notes i długopis. Zapisuj w nim wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy. Nie musi to nawet mieć sensu. Liczy się trening kreatywności i zapisywanie myśli, które podsyła Twój umysł. Obserwuj ludzi, przyrodę, zdarzenia. Kiedy później wrócisz do tych notatek, większość z nich wyrzucisz. Ale między nimi mogą kryć się prawdziwe perełki, które będą Twoim natchnieniem.
A dlaczego kartka i długopis, a nie np. smartfon? Odpowiedź jest prosta. Ręczne pisanie wspiera procesy myślowe i zmusza mózg do intensywniejszej pracy. Zapisując wszystkie pomysły, jakie tylko przyjdą do głowy, jednocześnie otwierasz przed sobą bramę do kreatywności.
Pozwól sobie na odrobinę wytchnienia
Odpoczynek jest niezwykle istotny w każdej pracy i w każdym zawodzie. Jeśli Twój organizm staje się zmęczony, trudniej jest zmotywować go do dodatkowego wysiłku. Niezależnie od tego, czy mówimy o wysiłku fizycznym, czy psychicznym. Dlatego odpręż się. Zresetuj myśli. Tylko… jak to zrobić?
Tak naprawdę wystarczy już krótki spacer na świeżym powietrzu, który można połączyć z innymi metodami przełamywania twórczego kryzysu. Dobrym pomysłem może być też relaksująca kąpiel, medytacja czy oddawanie się swojemu hobby. Czytanie książek, granie w gry, oglądanie filmów, podziwianie sztuki, rysowanie, gra na instrumentach muzycznych… Pomysłów jest ogromna ilość. Wybierz to, co sprawia Ci największą przyjemność.
Pamiętaj tylko, żeby nie wywierać na sobie żadnej presji. Tworzysz dla przyjemności. Tworzysz to, co podsunie Ci umysł. Baw się tym, odpoczywaj i relaksuj się.
Inspiruj się pracami innych osób
Oglądanie, czytanie i analizowanie prac innych ludzi może pomóc w poszerzaniu horyzontów. Jest to też znakomita stymulacja dla wyobraźni i kreatywności. Nie ograniczaj się tylko do jednej tematyki czy stylu. Eksploruj różnorodne prace, bo w każdej możesz znaleźć to, co Cię zainspiruje – nawet jeśli będzie to coś zupełnie innego od tego, co chcesz stworzyć.
W tym wszystkim ważne jest jedno: inspiruj się, ale nie kopiuj.
Mapa myśli i burza mózgów
Brainstorming to doskonały sposób na przełamanie twórczego przestoju. Sesja burzy mózgów może okazać się znakomitym sposobem na przełamanie blokad i ożywienie kreatywności. Możesz w tym celu zebrać się z osobami, z którymi pracujesz, ale równie dobrze z rodziną czy przyjaciółmi zainteresowanymi tematem. Tak naprawdę burzę mózgów możesz przeprowadzić nawet samodzielnie, choć efekty w takim przypadku mogą być słabsze.
Zapisuj wszystkie myśli jakie pojawią się w Twoim umyśle lub wynikną w czasie dyskusji. Nie oceniaj ich. Po prostu zapisuj. Otwórz się na nowe skojarzenia i spróbuj ułożyć mapę myśli. Wizualizuj w ten sposób związki pomiędzy pojawiającymi się ideami. Przydatna może być w tym metoda SCAMPER uznawana za „ulepszoną burzę mózgów”.
Ucisz swojego wewnętrznego krytyka
Konstruktywna krytyka może okazać się pomocna. Pokazuje słabe strony danego planu, a tym samym pozwala je wyeliminować lub poprawić. Ale krytyka może też podciąć skrzydła, zniechęcić i doprowadzić do twórczej blokady. Dlatego pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne. Nie tylko wspomniane wyżej medytacje i spacery, ale przede wszystkim dziennik emocji.
Zapisuj w nim wszystkie swoje obawy, lęki i wątpliwości. Kiedy pojawią się w formie zapisanych przez Ciebie słów, przybiorą rzeczywisty charakter. Przestaną być ulotnym wrażeniem nękającym Twój umysł. A wszystko to, co rzeczywiste, możemy zwalczyć. Prowadzenie dziennika emocji pozwala lepiej zrozumieć własne myśli i obawy. Poznasz ich źródło, a także będzie Ci łatwiej wrócić na właściwą drogę.
Powracaj do swoich starych prac
Wiele osób często tworzy prace, które później zalegają gdzieś na dnie szuflady. Powrót do nich może być inspirującym doświadczeniem. Twoje stare projekty, nawet te czysto hobbystyczne, mogą być kopalnią cennych pomysłów. Jeśli z jakiegoś powodu nie spełniały Twoich oczekiwań, to mogą mieć motywy i wskazówki stanowiące czystą inspirację.
Jeśli zmagasz się z twórczą blokadą, to zwolnij tempo i nie próbuj na siłę tworzyć czegoś nowego. Wróć do tego, co już masz. Być może część z Twoich starych prac będzie wystarczyło rozbudować i nieco poprawić? A może jednak okażą się początkiem czegoś nowego?
Jest to też znakomity sposób na uświadomienie sobie tego, jak daleką drogę przeszło się w ciągu ostatnich lat. W ten sposób zyskasz motywację do dalszych działań. Wszystko zacznie nabierać sensu. No i oczywiście twórcza blokada ulegnie pod naporem Twojej kreatywności.
Klucz do swojego przyszłego sukcesu możesz znaleźć we własnej przeszłości.
Teraz już wiesz, w jaki sposób przełamać kryzys twórczy. Znasz najskuteczniejsze metody walki z brakiem weny i spadkiem kreatywności. Nie pozostaje nic innego, jak tylko wprowadzić je w życie i ponownie zacząć czerpać radość ze swojej działalności.