Przejdź do treści

Magiczne światy, czyli najlepsze filmy fantastyczne

Filmy fantastyczne - czarodziejka z pochodnią

Filmy fantastyczne są… fantastyczne. A raczej mogą takie być, bo jak w praktyce to wygląda, wie każdy. Mimo to możliwość przeniesienia się do magicznych krain jest fascynującym doświadczeniem, przez co fantastyka cieszy się rosnącą popularnością. Teraz przyjrzyjmy się nieco lepiej filmom fantasy i ich wpływowi na popkulturę.

Krótko o historii filmów fantastycznych

Początki kina fantasy sięgają początków samej kinematografii. Wiesz o tym, że już w 1902 roku Georges Melies stworzył film Podróż na Księżyc, który uznawany jest za pierwszy film science fiction z elementami fantasy? Produkcja opowiada o naukowcach lądujących na naturalnym satelicie Ziemi, gdzie obca cywilizacja bierze ich do niewoli. Co ciekawe, owadopodobne istoty rozpadają się w pył po… dotknięciu ich czubkiem parasola.

Kolejnym kamieniem milowym w historii fantastyki stał się film Metropolis Fritza Langa (1927 rok). To dystopijna opowieść o mieście przyszłości podzielonym na 2 grupy ludzi. Są to myśliciele, którzy tworzą plany, ale nie wiedzą, jak wszystko działa. Drugą grupą są robotnicy wytwarzający różne rzeczy, ale niemający żadnej wizji.

Filmy fantasy ewoluowały przez kolejne lata, łącząc się z innymi gatunkami, takimi jak science fiction czy horror. Zaczęły też powstawać różne podgatunki fantastyki, o których szerzej napisałem w artykule Jakie są rodzaje fantasy? W latach 60. i 70. zaczęły pojawiać się filmy fantasy oparte na mitologii i baśniach, takie jak Jason i Argonauci czy Niekończąca się opowieść.

Potężny przełom miał miejsce po 2000 roku. Jak pewnie się domyślasz, stał za tym Peter Jackson i trylogia Władca Pierścieni. To wtedy na ekrany kin zaczęły wchodzić wysokobudżetowe adaptacje literatury fantasy, a fantastyka wyszła ze swojego kącika i weszła do mainstreamu.

Filmy fantastyczne - plakat Władcy Pierścieni

Najważniejsze filmy fantastyczne

Przez kolejne lata przemysł się rozwijał, a fantastyka pozyskiwała rzesze fanów. W kinach wyraźnie można było odczuć, że filmy o magii, przygodach i fantastycznych stworzeniach są czymś, czego każdy potrzebuje. I tak oto pojawiły się takie produkcje jak:

  • Władca Pierścieni – trylogia, która zna chyba każdy (a jeśli nie, to najwyższy czas nadrobić karygodne zaległości!). Jest to też film fantasy, który w mojej opinii zdołał znakomicie przetrwać próbę czasu. Pomimo upływu lat wciąż chętnie do niego powracam. J.R.R. Tolkien skutecznie odmienił świat fantastyki, a Peter Jackson znakomicie podjął temat, ekranizując trylogię.
  • Harry Potter – pierwsza część, czyli Harry Potter i Kamień Filozoficzny wyszła w 2001 roku. Ta seria o czarodziejach i wyjątkowej szkole podbiła serca fanów na całym świecie, pozwalając zanurzyć się w wyjątkowo fantastycznym świecie.
  • Alicja w Krainie Czarów – wizualnie imponująca adaptacja klasycznej powieści Lewisa Carolla, za której reżyserię odpowiada Tim Burton.
  • Król Artur: Legenda miecza – dynamiczna interpretacja legendy arturiańskiej w reżyserii Guya Ritchiego.
  • Labirynt fauna – Guillermo del Toro połączył elementy fantasy z realiami hiszpańskiej wojny domowej. Film wciągający i baśniowy, choć niepokojący i mroczny.
  • Czarownica – alternatywna wersja baśni o Śpiącej Królewnie, opowiedziana z perspektywy Maleficent.
  • Kształt wody – to też dzieło Guillermo del Toro, który otrzymał Oscara za tę produkcję. Romantyczny film fantasy, który potrafi zaintrygować.
  • Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa – adaptacja pierwszej części serii książek C.S. Lewisa, dzięki której odkryjesz sekrety baśniowej krainy.

Nowsze filmy fantastyczne, które warto obejrzeć

Filmy fantastyczne to nie tylko klasyka, ale też nowsze produkcje. Tutaj pojawiają się pewne schody. Nowe filmy fantasy borykają się z różnymi problemami i dość ciężko jest znaleźć coś naprawdę wyjątkowego. No i tak jak ze wszystkim, to co spodoba się jednej osobie, niekoniecznie przypadnie do gustu innym. Nie mniej jest kilka filmów i seriali fantasy, którym warto dać szansę:

  • Diuna: Część Druga – film z 2024 roku, który jest kontynuacją adaptacji powieści Franka Herberta. Produkcja została ciepło przyjęta przez widzów i krytyków o wyjątkowej wędrówce księcia Paula Atrydy. Jego celem jest zostanie wyzwolicielem ludu Diuny. Problem w tym, że wybór między miłością życia a losem wszechświata nie jest taki oczywisty.
  • Dungeons & Dragons: Złodziejski honor – widowiskowa ekranizacja kultowej gry RPG, którą zna (albo chociaż o której słyszał) każdy fan RPG. Połączenie epickiej przygody, charakterystycznego dla sesji RPG humoru i magii. Co prawda można tu ponarzekać na trochę rzeczy, takich jak chociażby prosta fabuła. Niektórych razi też humor. W dodatku całość rozkręca się dopiero po ok. godzinie. Jeśli jednak jesteś fanem D&D i RPG, to znajdziesz tu sporo smaczków i może się okazać, że to całkiem przyjemny seans.
Filmy fantastyczne - kadr z filmu Dungeons & Dragons: Złodziejski honor
  • Wonka – tutaj poznasz historię młodego Willy’ego Wonki, legendarnego wynalazcy słodyczy. Magia, dramat i słodka fantastyka. Film całkiem przyjemny, chociaż nie jest wyjątkowy. Nie zdołał dorównać filmowi Charlie i Fabryka Czekolady. Może to kwestia głównego bohatera, którego tym razem nie zagrał Johnny Depp i zabrakło mu nieco finezji? Jeśli planujesz obejrzeć ten film, to warto wyłączyć swoją dorosłość i obudzić w sobie dziecko. A najlepiej obejrzeć film z dzieckiem 😊
  • Avatar: Istota wody – dalsze losy fascynującego świata Pandory i ludzi, którzy niszczą panującą tam magię oraz pokój w imię chciwości (i prywatnej zemsty). Wizualnie ładny film fantasy, choć fabuła jest prostsza niż w pierwszej części.
  • Królestwo Planety Małp – film fantastyczny, w którym dzieje się dużo. To ciekawa mieszanka klimatu postapokaliptycznego z fantasy. W dodatku z piękną scenerią, efektami i rewelacyjną muzyką. Mógłby jednak być nieco krótszy i z pewnością w ciągu tych ponad 2 godzin dopatrzysz się nieco rzeczy sprzecznych z logiką czy pozbawionych sensu.
  • Cień i kość – tym razem serial fantasy oparty na powieściach Leigh Bardugo. Produkcja przedstawia mroczny świat skąpany w magii i politycznych intrygach. Uzupełnia go znakomity klimat, ciekawa fabuła i intrygujący bohaterowie, których dalsze losy po prostu chce się poznać.
  • Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć – spin-off serii o Harrym Potterze, która skupia się na przygodach magizoologa Newta Scamandera. Pierwszą część ogląda się z przyjemnością, ale z każdą kolejną jest niestety gorzej. Teraz sobie uświadomiłem, że w tym roku ma wyjść kontynuacja, o której właściwie już zapomniałem. Nie żywię w związku z nią większych nadziei, chociaż i tak pewnie obejrzę.
  • Mistrz i Małgorzata – film fantasyz 2023 roku, który znakomicie oddaje klimat kultowej powieści. Jest też z nią zgodny, a przy tym piękny wizualnie.
  • Mapa maleńkich wspaniałości – popularny motyw, gdzie bohaterowie utknęli w pętli czasowej i żyją w jednym, nieustannie powtarzającym się dniu. Dwoje nastolatków musi znaleźć sposób, żeby się z niej wyrwać. Problem w tym, że dziewczyna nie jest gotowa, aby to zmienić – i ma ku temu ważny powód. Choć do tematyki podchodzę ostrożnie, bo różnie z nią bywa, tak tutaj film jest znakomity na wieczorny seans.
  • Guillermo del Toro: Pinokio – piękna opowieść o relacji ojca z synem, trudach wzajemnej akceptacji, zrozumienia i szacunku. Film fantastyczny, dzięki któremu Pinokio o(d)żywa.

Filmy fantastyczne i ich wpływ na popkulturę

Filmy fantastyczne odgrywają istotną rolę w kształtowaniu współczesnej kultury popularnej. Wpływają na literaturę, gry wideo, komiksy, a nawet na modę. Postacie z filmów fantasy często stają się ikonami popkultury, a ich cytaty i symbole potrafią przenikać do codziennego życia – nie tylko fanów. Problem obecnie leży głównie w tym, że coraz trudniej o ciekawe, ambitne i wciągające kino. Miejmy nadzieję, że trend ten w końcu się odwróci i ponownie dostaniemy produkcje, które zaangażują nas w 100%.

Patrząc po produkcjach od 2021 roku, to tych fantastycznych filmów trochę było, a mimo to ciężko wybrać coś na wieczór. Poziom jest nierówny i z tendencją spadkową. Czasem lepiej jest po raz któryś obejrzeć coś, co się już widziało, niż godzinami szukać, a kolejne 2 godziny się męczyć. Na szczęście co jakiś czas coś potrafi pozytywnie zaskoczyć.

Tutaj skupiłem się głównie na aktorskich filmach fantasy. W tym czasie wyszło tez sporo animowanych produkcji fantastycznych, ale o nich napiszę przy kolejnej okazji. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie! Jeśli uważasz, że czegoś tu zabrakło, to zapraszam do wysłania wiadomości przez formularz kontaktowy.