Przejdź do treści

Jak stworzyć rysunek fantasy? Łap garść wskazówek!

Rysunek fantasy prezentujący królestwo

Fantastyka jest bardzo pojemnym pojęciem, które zawiera w sobie różnorodne formy i podgatunki. Z tego względu przełożenie wizji i wyobrażeń na papier staje się większym wyzwaniem. Pomijając już kwestie techniczne. Dlatego dobrze jest zapoznać się z kilkoma poradami, które uczynią tę drogę łatwiejszą.

Czym jest fantastyka?

Na początek warto pokrótce zastanowić się nad samym pojęciem fantastyki. Najczęściej kojarzy się ona z mrocznym klimatem, potężnymi zamkami, oszałamiająca magią i fikcyjnymi stworzeniami. Ale to przecież zaledwie ułamek możliwości oferowanych przez światy fantasy. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę też science fiction i inne podgatunki.

Rysunek fantasy może przedstawiać nie tylko wspomniane wyżej elementy, ale również piękne krajobrazy, wyjątkowe postacie, tematyczne stroje, oryginalne wyposażenie czy nawet architekturę. Nie zawsze muszą być one w pełni zgodne z zasadami fizyki sterującymi światem rzeczywistym, choć jest to istotny punkt odniesienia. Jeśli chcesz przełamywać schematy i tworzyć coś nowego, koniecznie musisz znać podstawy.

Rysunek fantasy – od czego zacząć?

W Twojej głowie pojawia się ogólna koncepcja rysunku, a więc czas przejść do konkretów. Poniżej znajdziesz wskazówki i porady, które ułatwią rozpoczęcie, poprowadzenie i zakończenie pracy nad nowym dziełem.

Pytania i odpowiedzi

Na początek weź kartkę i długopis. Zanotuj na niej poniższe pytania:

  • Co ma przedstawiać rysunek?
  • W jakim klimacie ma być utrzymany?
  • Jakie postacie i stworzenia mają się na nim pojawić?
  • Ukazany obraz ma być dynamiczny czy statyczny?
  • Fantastyka ma się opierać na fizyce czy magii?

Teraz zanotuj odpowiedzi i dobrze się nad nimi zastanów. W ten sposób stworzyć wstępny szkic swojego dzieła. Szczególne problemy może stwarzać ostatnie pytanie. Pamiętaj przy nim, że smok opierający się na sile swoich mięśni (fizyka) musi być masywny, silny, potężny. Smok magiczny nie podlega prawom fizyki, a więc może mieć bardziej ozdobne skrzydła. To tylko taki przykład.

Rysunek fantasy - szkic dwóch smoków

Referencje i szkice

Teraz przychodzi część bardziej artystyczna. Weź kartkę i zapełnij ją wstępnymi szkicami, których celem będzie:

  • Zaznaczenie najważniejszych elementów (zamki, stworzenia, postacie),
  • Stworzenie ogólnego zarysu kompozycji,
  • Wyznaczenie kierunku, w którym ma zmierzać praca.

Ważne przy tym jest, aby korzystać z referencji, a te najłatwiej znaleźć jest w Internecie. Oczywiście nie chodzi tu o kopiowanie cudzych prac. Absolutnie nie! Twoim celem jest znalezienie inspiracji i zadbanie o właściwe proporcje oraz perspektywę. W ten sposób stworzysz bazę do własnego rysunku.

Rysunek fantasy i magiczne stworzenia

Możliwe, że zechcesz umieścić na swoim rysunku fantasy kilka fantastycznych stworzeń. Wydaje się też, że mają one niewiele wspólnego z rzeczywistością. Nie daj się oszukać tym złudzeniom. W rysunku fantasy niezwykle istotna jest znajomość anatomii ludzi i zwierząt. Jeśli znasz budowę ciała, a także zasady pracy mięśni, kości i stawów, możesz stworzyć realistyczne dzieło w konwencji fantasy. Artysta chcący manipulować rzeczywistością musi znać zasady, które ją kreują. Tylko w ten sposób można je zmienić.

Dobrym przykładem są (ponownie!) smoki, których różnorodność jest ogromna. Mimo to z łatwością można tworzyć ich nowe odmiany. Jeśli chcesz narysować smoka, zastanów się:

  • W jakim środowisku żyje?
  • Jest aspektem magicznym czy fizycznym?
  • Jest roślinożerny czy mięsożerny?

Jak znajdziesz odpowiedzi na te 3 pytania, z większą łatwością ustalisz istotne elementy budowy ciała. Smoki żyjące w lasach są mniejsze i kolorystycznie pasować do swojego środowiska. W ten sposób łatwiej się ukryją i zdołają przemykać między drzewami. Smoki morskie mają wydłużone ciała, dzięki czemu stawiają mniejszy opór wodzie i sprawniej pływają. Zamiast skrzydeł mogą mieć płetwy (jeśli nie latają).

A co z aspektem? O nim właściwie napisałem już wcześniej: Magiczne smoki unoszą się z wykorzystaniem magii, więc skrzydła nie są ich najważniejszą częścią. Smoki fizyczne muszą mieć mięśnie i skrzydła zdolne unieść ich ciało. Te same zasady można zastosować do dowolnego stworzenia fantasy.

Pamiętaj, że dowolną magiczną istotę możesz zaprojektować w oparciu o zwyczajne zwierzęta. Wystarczy, że je we właściwy sposób połączysz i zmodyfikujesz (tak samo zresztą jak ludzi). Dlatego powtórzę: Referencje.

Krajobraz fantasy

Tu już jest nieco łatwiej. Najprostszą metodą podkreślenia elementów w dziele fantasy jest przeskalowanie jego elementów. Ogromne drzewa, rośliny i grzyby wyraźnie pokażą jaki świat tworzysz. No i pamiętaj, że baśniowy krajobraz też może przeczyć prawom fizyki na różne sposoby:

  • Elementy krajobrazu unoszące się w powietrzu,
  • Niebo z widocznymi innymi planetami,
  • Nietypowe oświetlenie,
  • Dwa księżyce (lub więcej, bo czemu nie?),
  • Woda płynąca w drugą stronę

Możliwości jest wiele, a wybór zależy wyłącznie od Twojej wizji artystycznej. Klimat możesz podkreślić przez dodatkowe smaczki, takie jak fantastyczne rośliny, architekturę czy elementy science fiction, o ile pasują one do koncepcji Twojego rysunku.

Architektura fantasy

No właśnie. I jeszcze architektura. Nie bój się łączenia gatunków fantasy. Obszerne zamki, mroczne wieże czarnoksiężników czy unoszące się w powietrzu domki wróżek mogą znakomicie kontrastować z elementami steampunku czy nawet cyberpunku.

Również w architekturze fantasy ma swoje zastosowanie przeskalowanie poszczególnych obiektów, aby wyglądały one na monumentalne. Klimat może zostać przedstawiony na wiele sposobów, takich jak mroczna chatka wiedźmy w mglistych górach, która budzi niepokój w odbiorcy. Może to być też dystopijna wizja przyszłości w mechanicznym mieście labo pozytywna i utrzymana w jasnych barwach futurystyczna przyszłość na stacji kosmicznej.

Rysunek fantasy i jego detale

Rysowanie z wyobraźni jest sztuką trudną, która wymaga wprawy i długich godzin praktyki. To często skłania artystów do ogólnego przedstawienia idei. Same zarysy, szkice, bez większych szczegółów. Warto zaniechać takiego podejścia i postarać się, żeby nie tylko stworzyć detale, ale żeby były one naprawdę pięknie dopracowane. Pamiętaj, że w znacznej mierze to właśnie one dodają rysunkowi wiarygodności. Bo w końcu wrota do sali tronowej lepiej prezentują się zbite z gładkich desek czy jeśli będą one bogato zdobione i pokażą, że nie prowadzą do obory?

Świat składa się z detali.

Pamiętaj, że to są ogólne porady. Zawsze staraj się stworzyć to, co podsuwa Twoja wyobraźnia. Nie pędź jednak na oślep i zadbaj o zaplanowanie każdego kolejnego kroku. Tak będzie łatwiej i szybciej, a efekty zaczną przerastać Twoje oczekiwania.