Przejdź do treści

Zabawa w kartografa. Jak stworzyć własną mapę fantasy?

Mapa fantasy

Podróż bez mapy bywa ciężka. Na szczęście jest na to rozwiązanie, bo przecież każdy może być kartografem, prawda? Wyrusz na fascynującą przygodę, która rozpocznie się w Twoim domu. A później ozdobisz tym dziełem wybraną ścianę. Na początek wystarczy kilka podstawowych przyborów i ogrom pomysłów. Ale z tym nie będziesz mieć problemu. Niech rozpocznie się zabawa w kartografa!

Rozdział 1: Cel podróży

Gdzie chcesz wyruszyć? Na to pytanie z pewnością szybko znajdziesz odpowiedź. Szczególnie, że nie musisz się przy tym ograniczać do standardowych kierunków, takich jak morze, ogród zoologiczny czy polskie góry. Do wybory jest wiele innych miejsc. Na odkrycie czekają ruiny starożytnych miast, baśniowe krainy albo wielkie metropolie z dalekiej przyszłości. Chociażby takie, jak ta przedstawiona w Cyberpunk 2077.

Rozdział 2: Wybór stylu mapy

Mapa musi być nie tylko czytelna, ale również… ciekawa. Klasyczny styl, jak ten, na którym zaprezentowane zostało Śródziemie? A może nieco bardziej rozbudowany, jak w „Wiedźminie”? Jeśli masz inne pomysły, to również możesz je z łatwością wcielić w życie. Najważniejsze, żeby się przy tym doskonale bawić (i nie zapomnieć o legendzie).

Rozdział 3: Niezbędnik kartografa

Do przygotowania profesjonalnej mapy fantasy nie potrzeba wiele. Na początek wystarczy kawałek papieru, ołówek i gumka do ścierania. Papier może być ekologiczny (nieco ciemniejszy), co doda gotowej mapie charakteru. Jeśli chcecie wejść na nieco wyższy poziom, można wzbogacić przybory o:

  • Kredki,
  • Markery,
  • Cyrkiel,
  • Linijkę,
  • Kątomierz,
  • Farby.

Wybór należy do Ciebie. Daj się ponieść wyobraźni!

Rozdział 4: Ogóły i szczegóły

Ogólny plan jest, przyrządy są, to teraz pora na… ogólny zarys. Zacznij od konturów większych elementów, takich jak np. kontynenty, morza, dzielnice czy miasta. Następnie dodawaj tam kolejne detale. Pamiętaj przy tym, że im więcej (do pewnego stopnia), tym lepiej. Góry, lasy, rzeki, magiczne źródła, tajemnicze jaskinie, posągi, wodospady czy kręgi mocy. Rozpoczyna się zabawa w kartografa!

Rozdział 5: Fantastyczne nazwy

Mapa wygląda na gotową, ale czegoś z pewnością brakuje. Nazwy fantasy! Czas pobawić się nieco językiem. Być może na tym etapie odkryjesz, że masz wrodzony talent do nazewnictwa. A wymyślić słów trzeba wiele. Następnie nanieś je starannie na mapę. Idealnie, jeśli znasz podstawy kaligrafii. A jeśli nie, to zawsze możesz znaleźć odpowiednią czcionkę na komputerze czy smartfonie i zwyczajnie przekalkować napisy.

Rozdział 6: Przeznaczenie

W końcu mapa jest gotowa (pamiętałeś o legendzie?). To teraz pora powiesić ją na ścianie, postawić na półce, albo… wykorzystać. Skoro już jest, to warto byłoby jednak zrobić z niej użytek, prawda? A więc czas rozpocząć nową przygodę! Wyrusz w stworzony właśnie świat, gdzie czeka na Ciebie niezapomniana historia, pełna magicznych istot, niezwykłych zdarzeń i barwnych postaci. A będzie ona tym bardziej wyjątkowa, że masz nad nią pełną kontrolę.

Zabawa w kartografa jest znakomitym pomysłem rozwój kreatywności i poprawę zdolności manualnych. Pozwala swobodnie się poczuć i poznać od podszewki magiczny świat. W końcu Ty go stworzyłeś. Pamiętaj też, że takie mapy potrafią być znakomitą ozdobą. Możesz zawiesić mapę fantasy na ścianie, ustawić na półce czy ozdobić biurko ze sprzętem komputerowym.