Balerion jest największym smokiem w uniwersum Gry o tron, który pamiętał jeszcze Starą Valyrię. Jest to też jedyny znany smok, który zmarł ze starości w wieku ponad 200 lat. Poznaj historię bestii, która siała postrach w Westeros.
Jak wygląda Balerion?
Balerion nie bez powodu określany był jako Czarny Strach. Jest to największy znany smok, który pamiętał jeszcze Starą Valyrię, a dosiadał go Aegon I Targaryen podczas Podboju. Cień skrzydeł przykrywał całe miasta, nad którymi przelatywał smok. Jego łuski i skrzydła były czarne, tak samo jak jego ogień zdolny topić kamień i stał, a także przemieniać piasek w szkło.
Historia Baleriona, Czarnego Strachu
Balerion wykluł się jeszcze w Starej Valyrii i był jednym z 5 smoków, które stamtąd zabrał Aenar Targaryen. W ten sposób smoki zdołały przetrwać zagadkową Zagładę Valyrii. Po śmierci pozostałych 4 smoków Czarny Strach pozostał ostatnim, który pamiętał swoje rodzinne strony.
Balerion i Aegon Zdobywca
Aegon Targaryen dosiadł Baleriona tuż przed swoim małżeństwem ze swoimi siostrami: Rhaenys i Visenyą. Czarny Strach szybko zaistniał w Westeros i pokazał jak przerażająca jest potęga smoków. Aegon zaangażował się w wojny na Spornych Ziemiach i uratował Pentos oraz Tyrosh przed volantyńską flotą, paląc wszystkie statki.
Wówczas w głowie Aegona zrodziła się nowa myśl, którą postanowił wprowadzić w życie. Rozpoczął podbój Siedmiu Królestw. Początkowo spalił lordów Darklyna i Mootona, a następnie zniszczył żelaznych ludzi na Oku Bogów. Wkrótce poleciał też do Harrenhal. Ogień Baleriona był tak gorący, że stopił mury zamku. Wieże powykręcały się w dziwne kształty, które utrzymały się do czasu Tańca Smoków. W tej bitwie zginął król Harren i jego synowie, a tym samym wygasła linia rodu Hoare. Kiedy rozniosła się wieść o upadku Harrenhal, Ludzie Wyspy Pękniętej uklękli przed Visenyą.
Balerion, Vhagar i Meraxes
Trzy smoki ruszyły na bitwę na Polu Ognia. Aegon dosiadał Baleriona, a towarzyszyły mu siostry-żony oraz ich smoki: Vhagar i Meraxes. Trzy gady sprowadziły okrutną śmierć na ponad 4 tysiące ludzi. Wśród nich był król Reach. Tym samym Targaryenowie zwyciężyli. W ich stronę kroczyła kolejna armia dowodzona przez Torrhena Starka. Jego bękart, Brandon Snow, zgłosił się do samobójczej misji. Oznajmił, że przekradnie się do śpiących smoków i je zabije. Torrhen Stark nie zgodził się jednak na to, obawiając się gniewu smoczych władców. Zamiast tego poddał się Targaryenom.
Po tych wydarzeniach Aegon Zdobywca został królem Siedmiu Królestw i zasiadł na Żelaznym Tronie, który został wykonany z pomocą Baleriona topiącego miecze pokonanych wrogów Aegona. Następnie Aegon dopełnił czystych formalności – poleciał na Żelazne Wyspy, gdzie dokończył walkę o sukcesję wśród Żelaznych Ludzi.
Gniew Smoka
Dość szybko wybuchła kolejna wojna nazywana Pierwszą Wojną Dornijską. Dorne się zbuntowało, a lord Orys Baratheon został okaleczony. Aegon udzielił odpowiedzi paląc warownie rodu Wyl. Następnie razem z Visenyą spalił kilka należących do rodu miast.
Wkrótce rozpętał się prawdziwy koszmar. Bełt ze skorpiona trafił Meraxes prosto w oko. Smok runął na ziemię wraz z Rhaenys. O jej śmierci krążyły różne pogłoski. Jedna z nich mówiła, że królowa zginęła w skutek upadku. Druga – że została pojmana, torturowana i ostatecznie zabita przez jeden z dornijskich rodów. Z tego powodu Aegon I Targaryen i Visenya postanowili brutalnie się zemścić, co jest znane jako Gniew Smoka. Wielokrotnie palili każdy z zamków Dorne, przy czym życie traciło wielu ludzi.
Od tamtej pory Aegon Zdobywca często latał na Balerionie nad Siedmioma Królestwami. Widok potężnego smoka miał zniechęcić ludzi do podjęcia kolejnego buntu.
Maegor Okrutny na Balerionie
Wkrótce Aegon I Targaryen zginął, a nowym jeźdźcem smoka został jego młodszy syn, znany później jako Maegor I Okrutny. Wybrał Czarny Strach, ponieważ uważał, że wszystkie pozostałe smoki są niegodne jego osoby. Gdy Jonos Arryn ogłosił się niezależnym od Żelaznego Tronu, Maegor poleciał do niego na Balerionie i skutecznie stłumił bunt. Został jednak wygnany przez swojego starszego brata, Aenysa I Targaryena. Kilka lat spędził w Pentos, ale powrócił do Westeros po śmierci króla, aby przejąć Żelazny Tron.
Maegor I Okrutny wielokrotnie używał przerażającej mocy Baleriona. Spalił Sept Pamięci, a także siedziby rodów Falwell, Doggett, Lorch i Broome. Przygotowywał się również do ataku na Stare Miasto, ale niespodziewanie zginął Wielki Septon, przez co bramy otworzyły się przed Maegorem i obeszło się bez dodatkowego rozlewu krwi.
W późniejszej bitwie nad Okiem Boga, Maegor i Czarny Strach stoczyli walkę z księciem Aegonem dosiadającym Żywe Srebro, przynosząc im śmierć. W tym czasie została dokończona budowa Czerwonej Twierdzy, a Maegor rozpoczął budowę Smoczej Jamy, w której miał zamieszkać Balerion, Vhagar oraz pozostałe smoki Targaryenów.
Po śmierci Maegora Balerion opuścił Czerwoną Twierdzę i wrócił na Smoczą Skałę.
Księżniczka Aerea
W 54 roku niespodziewanie Aerea związała się z Balerionem. Oboje opuścili Smoczą Skałę i na długi czas zniknęli bez śladu. Nie wiadomo dokładnie jak zdołali się ukryć przy ogromnych rozmiarach Czarnego Strachu. Oferowano nagrody i organizowano ekspedycje poszukiwawcze, które jednak nie przyniosły żadnych efektów. Pojawiły się przypuszczenia, że Aerea opuściła Westeros, ponieważ niemożliwym było ukrycie Baleriona przed spojrzeniami ludzi. Wkrótce na poszukiwania córki wyruszyła Rhaena Targaryen na Dreamfyre.
Wkrótce Aerea i Czarny Strach powrócili do Czerwonej Twierdzy. Miało to miejsce w 56 roku po Podboju. Okazało się, że księżniczka jest ciężko chora i zmarła niedługo później. Rhaena, poinformowana krukiem o powrocie córki, nie zdążyła dotrzeć na czas, aby się z nią zobaczyć.
Uczeni przypuszczali, że Aerea nie była w stanie zapanować na Balerionem, przez co smok robił to, na co miał ochotę. Prawdopodobnie wrócił do miejsca swoich narodzin – do Starej Valyrii. Jego ciało było mocno poranione, miał ogromne rozcięcie po lewej stronie ciała i z wielu miejsc sączyła się dymiąca krew.
Ostatnie lata życia Baleriona
Po tych wydarzeniach Balerion został zamknięty w Smoczej Jamie, gdzie strzegli go Smoczy Strażnicy. Księżniczka Alyssa Targaryen pragnęła stać się jego jeźdźcem, jednak od tego pomysłu odwiedli ją Smoczy Strażnicy. Stwierdzili, że jest zbyt stary i powolny, a ona potrzebuje smoka żywotnego i szybkiego. Miało to miejsce w 75 roku. Ostatecznie związała się z Czerwoną Królową, Meleys.
Dopiero w 93 roku Balerion ponownie nawiązał więź z człowiekiem. Jego nowym jeźdźcem był Viserys Targaryen. Niestety Czarny Strach był już u schyłku swojego życia. Król miał trudności, aby zmusić gada do podniesienia się. Ledwo też odrywał się od ziemi – skrzydła nie były w stanie unieść jego ciężaru. Ostatecznie Viserys trzykrotnie okrążył Królewską Przystań na Balerionie. Pragnął polecieć na Smoczą Skałę, ale bał się, że Balerion nie podoła takiej podróży, w związku z czym porzucił ten plan.
Niecały rok po tym, jak związał się z Viserysem, Balerion Czarny Strach zmarł ze starości w 94 roku. Jego czaszka zdobiła przez lata salę tronową w Czerwonej Twierdzy. Dopiero w Robert I Baratheon kazał przenieść wszystkie czaszki smoków Targaryenów (łącznie 19 sztuk) do piwnicy.
Czy istniały smoki większe od Baleriona?
Wiele osób zastanawia się, czy Balerion był największym smokiem w historii. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Ludziom nie jest znany żaden smok, który mógłby być większy niż Czarny Strach. W końcu jest to jedyny gad, który zmarł z powodu wieku dożywając ok. 200 lat. Już wtedy miał problemy z uniesieniem własnego ciężaru. Nie wydaje się więc prawdopodobne, by smoki mogły być większe. Niewiele jednak wiadomo o gadach zamieszkujących Starą Valyrię. Istnieją legendy sugerujące, że mogły istnieć zupełnie inne smoki o znacznie większych rozmiarach niż Balerion Czarny Strach. Są to pogłoski pobudzające wyobraźnię, ale niepoparte żadnymi dowodami.
Jeśli interesuje Cię historia innych smoków z Rodu Smoka i całego uniwersum Gry o tron, to zapraszam do zapoznania się z ich zestawieniem dostępnym w artykule: Jakie smoki są w „Rodzie Smoka”?