Przejdź do treści

Rośliny w słoiku – jakie gatunki zamknąć w szkle?

Rośliny w słoiku - paproć

Żeby przygotować naprawdę wyjątkowy i długowieczny las zaklęty w szkle, musisz rozważyć kilka rzeczy. Jedną z nich są rośliny w słoiku. A dokładniej – ich gatunki. Jak je dobrać, żeby wszystko dobrze się ułożyło?

Kto może stworzyć las w słoiku?

Las w słoiku jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. Praktycznie nie wymaga pielęgnacji, może cieszyć oczy latami, a jeśli zostanie zrobiony własnoręcznie – daje jeszcze większą satysfakcję. Doskonale wpasowuje się w trend DIY, a prace nad nim są naprawdę przyjemne. No i nie wymagają dużej ilości specjalistycznej wiedzy. Jeśli nie masz do czynienia z roślinami i ogrodnictwem, to i tak spokojnie sobie poradzisz.

Ale nie rozwlekając się, przechodzimy do meritum, czyli: jakie rośliny posadzić w słoiku? Jest to kwestia niezwykle istotna. Źle wybrane gatunki szybko zaczną chorować lub zwyczajnie umrą. A wtedy cała praca pójdzie na marne. Na szczęście nie musi tak być. I nie będzie. Wystarczy, że dowiesz się kilku podstawowych rzeczy.

O tym, czym jest las w słoiku i jak działa pisaliśmy w osobnym artykule: Jak zrobić las w słoiku? Jeśli przez to przebrniesz, dowiesz się, jakie warunki panują w zamkniętym naczyniu. Pozwoli to przejść dalej.

Nauka o roślinach

Pamiętaj, że w zamkniętym naczyniu panuje spory poziom wilgoci. Nie wszystkie rośliny to lubią. Kaktusy nie przetrwają. Dlatego zanim zaplanujesz, co chcesz posadzić, musisz lepiej poznać wybrane rośliny. Słoik, nawet największy, jest… niewielki. Rośliny muszą być ze sobą „zgodne”. To znaczy, że muszą lubić takie same warunki.

Rośliny w słoiku - kaktusy z czaszką bawoła

Rośliny w słoiku – przykładowe gatunki

Jeśli słoik ma być zamknięty, to musisz celować w rośliny lubiące wilgoć, a także warunki, jakie będą panować w naczyniu. Uwzględnij przy okazji wielkość wybranych roślin. W końcu będą miały one ograniczoną przestrzeń. Wśród najpopularniejszych gatunków roślin do słoika znajdują się:

  • Paproć,
  • Mech,
  • Bluszcz,
  • Orliczka kreteńska,
  • Episcia,
  • Peperomia,
  • Trójskrzyn,
  • Trzykrotka,
  • Niekropień,
  • Fitonia,
  • Niedośpian,
  • Skrzydłokwiat,
  • Widliczka,
  • Asparagus.

Pamiętaj, że mech jest właściwie obowiązkowy. Nie tylko pięknie wygląda, ale przede wszystkim doskonale utrzymuje wilgoć. No i jeszcze jedna ważna rzecz: w Polsce mech jest pod ochroną i nie można go zbierać. Zresztą w ten sposób istniałoby ryzyko przeniesienia do słoika szkodliwych patogenów, a tego przecież nie chcesz. Lepiej kupić mech w sklepie ogrodniczym – będzie tanio i bezpiecznie.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli decydujesz się na słoik otwarty. W takim przypadku rezygnujesz z mchu i wszystkich powyższych roślin. Zamiast nich możesz wybrać sukulenty czy kaktusy. I pamiętaj, że musisz je co jakiś czas podlewać odrobiną wody. Naczynie jest otwarte, a więc ostatecznie cała wilgoć z niego ucieka.

Rośliny w słoiku – gatunki kwitnące

Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby w słoiku posadzić kwitnące rośliny. Zwróć wtedy szczególną uwagę na ich wymagania i potrzeby. Przeważnie w takim przypadku musisz też zrezygnować z ziemi, a w to miejsce wykorzystać korę lub keramzyt. Do takich gatunków należą np. storczyki.

Las w słoiku daje ogrom możliwości. Z łatwością dostosujesz go do swojego gustu i wystroju mieszkania. Bogactwo roślin i ozdób sprawia, że jest to naprawdę wspaniałe hobby. Musisz tylko nauczyć się podstaw, żeby zacząć tworzyć długowieczne dzieła sztuki.