Piasek kinetyczny to godziny znakomitej zabawy. Łączy w sobie sensorykę, naukę i trening kreatywności. W dodatku nie musisz kupować piasku. Zrobisz go we własnym domu.
Jak zrobić piasek kinetyczny?
Wbrew pozorom nie jest to takie trudne! Jeśli chcesz samodzielnie zrobić piasek kinetyczny, potrzebujesz prostych materiałów:
- Mąka ziemniaczana,
- Drobny piasek,
- Płynny klej,
- Płyn do mycia naczyń,
- Barwnik spożywczy (opcjonalnie).
Mąkę i piasek umieść w osobnych miskach. Resztę materiałów miej pod ręką. Pamiętaj, żeby piasek był czysty i naprawdę drobny. Ideałem byłby taki z plaży, ale nie zawsze to jest możliwe. Drugą opcją jest wzięcie wiaderka piasku z piaskownicy, jeśli akurat gdzieś obok nie masz piaskarni. Pamiętaj tylko, żeby piasek przesiać przez sito i usunąć z niego drobne kamyki czy inne patyki.
Piasek kinetyczny krok po kroku
Wszystko gotowe? No to do dzieła. Na początek przesyp kubek piasku na podstawkę, na której będziesz robić piasek kinetyczny. Dodaj do niego 2 łyżki mąki i całość dokładnie wymieszaj. Opcjonalnie dodaj nieco barwnika spożywczego o dowolnym kolorze. Teraz do mieszanki dodaj 1 łyżkę płynu do naczyń. Ponownie wymieszaj.
W tym miejscu robi się nieco trudniej. Do powstającego piasku kinetycznego dodaj płynny klej. Prawdopodobnie musisz trochę przy tym poeksperymentować. W zależności od rodzaju i jakości kleju, potrzeba go od 1 do 3 łyżeczek. Wymieszaj całość.
W ten sposób Twój piasek kinetyczny DIY jest gotowy. Czas na zabawę!
Co to jest piasek kinetyczny?
Może być też tak, że nie do końca wiesz, co to jest piasek kinetyczny. Odpowiedź jest prosta: to doskonała zabawa dla dzieci w każdym wieku. A i rodzice na tym skorzystają. Piasek kinetyczny pozwala stworzyć w domu piaskownicę, ale nie byle jaką. Boisz się bałaganu? Niepotrzebnie.
Odpowiednio przygotowany piasek kinetyczny nie rozsypuje się tak, jak zwykły piasek. I chociaż klei się, pozwala się formować i jest idealnym rozwiązaniem do wszelkiego rodzaju foremek, to nie brudzi rąk i nie przykleja się do innych powierzchni.
Ta forma zabawy często wybierana jest przez rodziców, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom spokojną i rozwijającą zabawę. Sami też często doskonale się przy tym bawią. To po prostu relaksujące zajęcie, które pomaga trenować wyobraźnię i kreatywność. Możesz tworzyć zamki, góry i całe historie. A jeśli lubisz fantastykę, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć stworzenia fantasy, takie jak smoki czy jednorożce. Oczywiście nie trójwymiarowe. Piasek kinetyczny nie utrzyma się na figurach. Działa jak mokry piach w piaskownicy, tylko jest czystszy i nie brudzi.
Piasek kinetyczny w domu
Piasek kinetyczny łączy w sobie właściwości piasku i plasteliny. Jest elastyczny, a jednocześnie jest sypki. Doskonale rozwija umiejętności sensoryczne i daje ogromne pole do znakomitej zabawy w domu. No i ma jeszcze jedną ważną cechę. Nie wysycha. Przynajmniej nie tak łatwo. Po jakimś czasie może zacząć się zbrylać, ale wtedy delikatnie spryskać go wodą.
W przypadku własnoręcznie przygotowanego piasku kinetycznego, jego wytrzymałość jest mniejsza, niż w przypadku gotowego piasku ze sklepu. Mimo to jest to znakomita alternatywa, którą naprawdę warto wykorzystać. Już samo jego tworzenie jest ciekawym doświadczeniem. A że można przy tym sporo zaoszczędzić, to tym lepiej.
Zabawy z piaskiem kinetycznym
Piasek kinetyczny pozwala uwolnić kreatywność dziecka. Jest to wszechstronne narzędzie do nauki i zabawy. Szkoda byłoby nie skorzystać z oferowanych przez niego możliwości. Jeśli zastanawiasz, jak bawić się piaskiem kinetycznym, to tu jest kilka prostych wskazówek:
- Budowanie z piasku – wykorzystując różnego rodzaju foremki można tworzyć rozmaite struktury. Zamki, mury, wieże, domy, wulkany czy sylwetki zwierząt i stworzeń fantasy to zaledwie początek. Jest to też doskonały sposób na naukę o podstawach fizyki, kształtach czy stabilności struktur.
- Zabawa sensoryczna – eksploracja sensoryczna jest nieodłącznym elementem rozwoju dziecka. Nauka poprzez dotyk i manipulowanie piaskiem kinetycznym to spokojna zabawa pełna korzyści.
- Nauka liter i cyfr – wystarczy stworzyć z piasku gładką powierzchnię, na której będziesz pisać litery i cyfry. Drugą opcją jest lepienie liter z piasku kinetycznego. W obu przypadkach zachęcisz dziecko do nauki czytania, pisania i liczenia.
- Eksperymenty naukowe dla dzieci – najbardziej podstawowe zabawy pozwalają nieco lepiej zrozumieć naukę. Jak piasek zmienia się pod wpływem nacisku różnych sił i jak zmienia się jego kształt w zależności od tego, co z nim robimy?
- Wstęp do świata fantasy – czy może być lepszy sposób na zainteresowanie dziecka fantastyką niż stworzenie historii fantasy w piasku kinetycznym? Pomoże w tym ulepienie mitycznych stworzeń, wspaniałych zamków i opracowanie do tego wszystkiego prostej opowieści.
Jednak niewątpliwie najważniejszą zabawą jest nieustanny rozwój wyobraźni i kreatywności. Polega on nie tylko na wymyślaniu nowych kształtów i form, ale też na tworzeniu nowych zabaw. Mogą przydać się do tego tradycyjne foremki do piasku. No i ograniczenie powierzchni. Zabawa na podłodze nie jest najlepszym pomysłem. Lepiej sprawdzi się specjalna kuweta na piasek kinetyczny, a opcjonalnie jakaś taca czy plastikowa miska. Ważne, żeby zapewniała przestrzeń wystarczającą do swobodnej zabawy.
Inne sposoby na piasek kinetyczny DIY
Wyżej przedstawiłem najlepszy sposób na przygotowanie piasku kinetycznego w domu. W ten sposób osiągniesz najlepszy rezultat. Ale możesz też pokombinować z innymi przepisami.
Najprostszy przepis polega na wymieszaniu 5 kubków oczyszczonego piasku, 2,5 kubka skrobi kukurydzianej oraz 1 kubka wody. Ta wersja zapewni chwilę zabawy, ale niestety szybko zacznie wysychać, przez co piasek straci swoje właściwości.
Drugą opcją jest zmieszanie 2 szklanek mąki ziemniaczanej, 4 szklanek piasku i 1 szklanki oleju roślinnego. Wadą tego rozwiązania jest to, że przez obecność oleju, piasek kinetyczny będzie zwyczajnie tłusty, a więc będzie brudził powierzchnie, których dotknie.
Niezależnie od wybranej opcji, piasek kinetyczny zawsze zapewni Twojemu dziecku doskonałą zabawę i wspomoże jego rozwój. Dodatkowo Ty będziesz mieć okazję, żeby chwilę się zrelaksować i odpocząć. Po skończonej zabawie wystarczy odstawić miskę z piaskiem i foremkami. Ewentualnie sprzątnąć niewielkie ilości piasku, które wydostały się poza plac zabawy. Na szczęście nie będzie to trudne.