Czy może być lepszy sposób na wspaniałą przygodę, niż podróż śladami ulubionych bohaterów z filmów i książek fantasy? Chociaż możesz o tym nie wiedzieć, to w Polsce znajdziesz kilka takich miejsc. Nie ma więc na co czekać. Ruszajmy!
Góry Stołowe – poczuj się jak w Narnii
„Opowieści z Narnii” zna chyba każdy. Jeśli nie, to koniecznie nadrób tę zaległość! W każdym razie, jeśli chcesz poczuć klimat towarzyszący wyjątkowemu rodzeństwu, koniecznie wyrusz na wyprawę po Górach Stołowych. To właśnie tam kręcone były niektóre sceny do filmu. Poszukaj ich w okolicy jeziora Siemianówka, Puszczy Białowieskiej i przy wodospadzie Kamieńczyka.
Wiedźmini na polskich szlakach
Gdzie, jak nie w Polsce? Część zdjęć do netflixowego „Wiedźmina” kręcona była w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a dokładniej w Zamku Ogrodzieniec. To też w nim organizowany jest coroczny Najazd Barbarzyńców, na który z pewnością warto się wybrać. W tym roku odbędzie się jego XX rocznica, a więc można spodziewać się czegoś naprawdę wyjątkowego, ale to już swoją drogą. Sam zamek jest udostępniony do zwiedzania, ale równie zachwycająca jest jego okolica. Przyjemną wędrówkę można sobie zarządzić idąc w kierunku skał Suchy Połeć. Są one zwieńczone ruinami zamku, z którego murów rozciąga się wspaniała panorama obejmująca Ogrodzieniec.
A znacie „Pół wieku poezji później”? Ta niskobudżetowa produkcja stworzona przez fanów (z których część pracowała przy netflixowym Wiedźminie) okazała się prawdziwą perełką. Film wyprodukowali w całości jako non-profit, co tym bardziej pokazuje, że przy odrobinie chęci naprawdę można. Skąd więc to fatum spoczywające nad nieszczęsnym Wiedźminem? W każdym razie, większość scen do tej produkcji nakręconych zostało w Twierdzy Modlin, w Kuligowie nad Bugiem, na zamku w Iłży i w Warowni Wikingów Jomsborg (Warszawa).
Co kryje się za niebieskimi drzwiami?
„Za niebieskimi drzwiami” to ciekawy film dla dzieci i młodzieży. Naprawdę łatwo wciągnąć się w wyjątkową historię chłopca, który odkrywa magiczne właściwości niebieskich drzwi znajdujących się w jego pokoju. Wyrusz śladami głównego bohatera i daj się ponieść przygodzie. Oznacza to wycieczkę w kilka miejsc:
- Bystrzyca Kłodzka,
- Góry stołowe (można połączyć z Narnią!)
- Jakuszyce,
- Jelenia Góra,
- Okolice Nowej Rudy.
Śladami Dawida i elfów
„Dawid i elfy” to pełna ciepła opowieść, która znakomicie sprawdzi się w okresie świątecznym. Sama wycieczka też jest przy tym stosunkowo prosta. Niewielką część scen nakręcono w Zakopanem. Wszystkie pozostałe były kręcone na terenie Warszawy. Jest to znakomita okazja do lepszego poznania stolicy, a w szczególności Ogrodu Krasińskich i warszawskiego Starego Miasta.
Czarodziejska podróż po Polsce
Kolejny na liście jest film „Kajtek czarodziej”. To mniej znana historia, ale dająca wielkie pole dla wyobraźni! Chociaż sam film jest… powiedzmy delikatnie: wadliwy. Jednak podróż śladami tytułowego Kajtka już jest wspaniała. Dolny Śląsk ma w sobie coś magicznego, a to właśnie tam powinieneś się skierować, jeśli chcesz wziąć udział w fantastycznej przygodzie. Twoim głównym celem powinny być: Wałbrzych, Kłodzk, Wrocław i Szczawno-Zdrój.
W poszukiwaniu magicznego drzewa
Jeden z lepszych polskich filmów fantasy dla dzieci, choć i dorośli mogą się całkiem nieźle bawić. Jeśli chcesz odkryć sekrety „Magicznego drzewa”, to tym razem wyruszysz z Warszawy na północ, zwiedzając Kaszubski Park Krajobrazowy, Bydgoszcz, Gdańsk i Gdynię. Niewykluczone, że też gdzieś w Twoim domu są rzeczy wykonane z magicznego drzewa. Może warto spróbować…?
Mniej znane Legendy Żuławskie
Intrygujące dzieło inspirowane legendami żuławskimi. Typowo polski projekt, który zasługuje na chwilę uwagi. Jest to zbiór krótkometrażowych filmów granych przez aktorów profesjonalnych, amatorów i wolontariuszy. Z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu, ale już same rejony, gdzie był kręcony, urzekną wszystkich! Jeśli chcesz zanurzyć się w tym niezwykłym świecie, to koniecznie wyrusz na Żuławy Wiślane, gdzie wierzby szumią legendami.
Gdzie wędrował pan Kleks?
„Akademia pana Kleksa” wzbudza sentyment i zachęca do przygód. Sama produkcja z kolei wzbudza kontrowersje. My jednak nie o tym. Chociaż akcja filmu dzieje się w Nowym Jorku, to wszystkie sceny kręcone były w Warszawie. Możesz więc zwiedzić każdy zakamarek miasta i z łatwością dopasować fragmenty miasta do scen z filmu. Bo jest ich naprawdę wiele.
Nie ma co czekać. Przygoda wzywa. Przed wyruszeniem w drogę może warto obejrzeć jeszcze raz wybrany film. Wtedy łatwiej będzie odnaleźć odpowiednie miejsca w Polsce. Ale i bez tego podróż będzie wyjątkowa. Bo w końcu Polska jest naprawdę pięknym krajem, który warto lepiej poznać.