Przejdź do treści

Kreatywne pisanie – jak rozwijać własny styl literacki?

Pisarz trenujący kreatywne pisanie

Kreatywne pisanie to sztuka, która wymaga przede wszystkim regularnej pracy i cierpliwości. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy masz już doświadczenie, rozwijanie własnego stylu literackiego jest kluczem do sukcesu. Odnajdź swój unikalny głos i pozwól się usłyszeć.

Czym jest styl literacki?

Zacznijmy od początku. Styl literacki jest unikalnym sposobem wyrażania swoich myśli. To właśnie za jego sprawą możesz się wyróżnić. Obejmuje on nie tylko dobór słów i konstrukcję zdań, ale także sposób budowania narracji, rytm tekstu i emocje, jakie wywołuje on w czytelniku. Twój styl literacki jest niejako Twoim podpisem. Czymś, dzięki czemu Twoja twórczość jest niepowtarzalna.

Kreatywne pisanie – prawidłowe czytanie

Jeśli chcesz trenować kreatywne pisanie i pragniesz odnaleźć własny styl literacki, to najlepszym początkiem będzie… czytanie. Odkrywaj różne gatunki literackie, poszerzaj słownictwo, dostrzegaj różne sposoby narracji i odkryj, co najbardziej pokrywa się z Twoimi preferencjami.

Na początek wystarczy, że zastosujesz 4 proste ćwiczenia:

  • Analizuj techniki stosowane przez ulubionych autorów,
  • Czytaj nie tylko współczesną literaturę, ale też klasykę,
  • Notuj ciekawe zwroty, fragmenty tekstu, konstrukcje zdań,
  • Czytaj uważnie.
Kreatywne pisanie - mężczyzna robiący notatki w parku

Kreatywne pisanie – regularna praktyka

Nie ma lepszego sposobu na rozwój pisarskich umiejętności niż systematyczna praktyka. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym szybko zaczniesz zauważać efekty swoich działań.

Prowadzenie dziennika

Zawsze miej pod ręką notes i długopis. Zapisuj w nim swoje myśli, emocje i obserwacje. W ten sposób będziesz ćwiczyć pisanie, ale też zadbasz o spójność narracji. Dodatkowo podczas obserwowania otaczającego Cię świata możesz znaleźć wiele inspiracji, które przyniosą nowe idee.

Tworzenie krótkich form literackich

Pisz opowiadania, szkice fabularne albo krótkie wiersze. Wykorzystuj różne style literackie i eksperymentuj z nowymi pomysłami. W ten sposób skutecznie będziesz trenować kreatywne pisanie, a jednocześnie zaczniesz odkrywać swój własny, unikalny styl.

Przepisuj fragmenty różnych dzieł

Ta strategia jest mniej popularna w literaturze. Najczęściej kopiuje się rysunki i obrazy. Jednak w pisaniu też można ją zastosować. Przepisując fragmenty dzieł różnych autorów poddasz je dokładniejszej analizie i rozłożysz je na czynniki pierwsze.

Bywa i tak, że coś Cię zablokuje. Żeby uniknąć takich sytuacji, zerknij do naszego tekstu: Poznaj 7 sposobów na odzyskanie weny.

Odnajdź swój głos

Styl literacki to coś znacznie więcej niż technika. Możesz mieć opanowane podstawy, doskonale znać teorię i stosować ją w praktyce, ale jeśli nie znajdziesz unikalnego stylu, to wszystko będzie zwyczajnie… poprawne. Ważne jest to, jak przekażesz swoje myśli i emocje.

Biorąc to wszystko pod uwagę, staraj się pisać o tematach, które naprawdę Cię interesują. Eksperymentuj z narracją i różnymi technikami pisarskimi. Słuchaj opinii czytelników, ale nigdy nie oddalaj się zbytnio od własnej wizji.

No i jeszcze zaznaczę, tak na wszelki wypadek. Przepisywane fragmenty mają służyć jedynie Twojemu treningowi. Rozbudowaniu warsztatu literackiego. Nie naśladuj innych autorów, nie kopiuj ich i absolutnie unikaj plagiatu.

Redakcja i szlifowanie tekstu

Dzieło skończone! Tak by się mogło wydawać. W końcu powstała już ostatnia kropka w tekście. To miła perspektywa, ale niestety mylna. Skoro opowiadanie jest już skończone, to przychodzi pora na dalsze kroki. Dzięki temu wszystko będzie naprawdę dobrze.

Zacznij od… przerwy. Odpocznij kilka dni od tekstu i dopiero po tym czasie dokładnie mu się przyjrzyj. Świeżość spojrzenia jest nieoceniona. W ten sposób uwolnisz się od emocji i nieco obiektywniej zapoznasz się z tekstem, a więc skuteczniej wyłapiesz wszystko, co wymaga poprawy.

Kobieta pisząca książkę w bibliotece

Staraj się też czytać tekst na głos, aby sprawdzić jego rytm i płynność. Możesz przy tym posiłkować się różnorodnymi narzędziami dla pisarzy, ale pamiętaj, żeby zbytnio na nich nie polegać. Zadbaj o logiczność tekstu, jego płynność, wpływ na czytelnika, a przy okazji poprawiaj wszelkie znalezione błędy – literówki, stylistykę, interpunkcję czy gramatykę.

Kiedy przebrniesz przez to wszystko, warto poprosić o opinię kilka bliskich osób. W ten sposób możesz uzyskać kilka ciekawych wskazówek i porad. Nie bój się też krytyki. Konstruktywna krytyka zawsze jest w cenie, a krytykę dla samej krytyki… zwyczajnie przemilcz i zapomnij o niej.

W tym miejscu może Ci się przydać jeszcze poradnik: Podstawy dobrego worldbuildingu.

Kreatywne pisanie a różne gatunki literackie

Gatunków literackich jest wiele. Wybierz te, które najbardziej będą odpowiadać Twojej wizji. Zanurz się w tym, co sprawi Ci największą przyjemność. Powieści obyczajowe, romantyczne, fantasy, science fiction, horror, kryminał… Możliwości jest wiele.

Żeby dobrze to wszystko wyszło, pokombinuj z różnymi krótkimi formami – wystarczą opowiadania na kilka stron. Dowiesz się, co daje Ci największą satysfakcję. I uwierz mi, że można się przy tym naprawdę zdziwić, bo wybór nie zawsze jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.

Rozwijanie własnego stylu literackiego jest procesem, który wymaga zaangażowania, praktyki i otwartości na nowe doświadczenia. Czytanie, regularne pisanie, eksperymentowanie są kluczowymi elementami sukcesu. Nie bój się próbować. Twój unikalny styl czeka, aż go odkryjesz.