Przejdź do treści

Zorganizuj własny turniej rycerski dla dzieci

Turniej rycerski dla dzieci - dzieci przygotowujące zabawę

Chcesz zorganizować wspaniałą zabawę dla dzieci? Turniej rycerski na Twoim podwórku może być znakomitym rozwiązaniem! Wpleć w niego nutkę fantasy, żeby zapewnić uczestnikom jeszcze więcej emocji. Poniżej znajdziesz przykłady prostych, ale angażujących konkurencji.

Tworzymy świat fantasy. Przygotowanie turnieju

Na początek wszystko trzeba oczywiście przygotować. W końcu jaki rycerz czy rycerka będzie biegać po pustym trawniku? Jeśli tylko masz taką możliwość, to znakomitym sposobem będzie zbudowanie prostej wioski. Wystarczy w tym celu ułożyć kilka kartonów z namalowanymi lub wyciętymi drzwiami i oknami. A im więcej zrobicie ozdób, tym będzie ciekawiej. No i już te przygotowania są wspaniałą zabawą. Oczywiście nie musisz nic robić w skali 1:1. To tylko ozdoba, która pomoże wczuć się w klimat.

Wybierz najlepsze miejsce do stworzenia średniowiecznej wioski fantasy. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, to naturalnym wyborem będzie ogród. Nie martw się jednak, jeśli go nie masz. Zabawę spokojnie możesz przeprowadzić w okolicznym parku, lesie czy nawet na podwórku. Pamiętaj tylko, żeby zawsze zadbać o bezpieczeństwo młodych bohaterów i bohaterek.

Konkurencja 1: Wyścig na tekturowych koniach

Turniej czas zacząć! I to z przytupem. A raczej z tętentem koni. Przygotuj sporej wielkości tekturę, z której wytniesz coś na wzór dwuwymiarowego konia. Pamiętaj, żeby „siedzące” na nim dziecko mogło swobodnie biegać! Teraz podaj szablony uczestnikom zabawy. Niech każdy je pomaluje i doczepi ozdoby, takie jak grzywy i ogony ze wstążek czy rogi. Bo w końcu na jednorożcu też można galopować.

Zasady zabawy:

  • Każdy uczestnik przygotowuje swojego konia, jednorożca, kelpie czy pegaza do wyścigu.
  • Organizator turnieju przygotowuje tor przeszkód i przedstawia uczestnikom zabawy trasę.
  • Bohaterowie tej wspaniałej opowieści muszą przebyć tor w jak najkrótszym czasie.
  • Przy punktacji liczy się głównie osiągnięty czas. No i to, czy nikt nie spadł ze swojego wierzchowca!

Czas, start! Kto zyska miano najlepszego jeźdźca lub jeźdźczyni?

Turniej rycerski dla dzieci, AI/Bing

Konkurencja 2: Łucznictwo tradycyjne

Zabawa wchodzi na wyższy poziom. Tu konieczne będzie skupienie i precyzja. Na początek musicie znaleźć odpowiednią ilość patyków. Kijki na łuki powinny być dość elastyczne, a ich długość dostosowana do łucznika. Zwykle najlepsza długość to ta z zakresu 80-100 cm. Przy wyginaniu kijek nie może się łamać (to chyba oczywiste?) i powinien sprężyście wracać do swojego pierwotnego położenia.

Na obu końcach każdego kijka wystrugaj dwa płytkie zagłębienia. Następnie nałóż cięciwę. Sprawdzi się zwykły sznurek. Po jego założeniu łuk powinien być lekko napięty.

Na strzały potrzebne będą krótsze i sztywniejsze patyki. Muszą być też dość proste, żeby strzała nie leciała zbytnio w bok.

Opcjonalnie każdy uczestnik turnieju rycerskiego może korzystać zamiennie z tego samego ekwipunku. Wyeliminuje to ewentualne sprzeczki o to, że przeważyła jakość łuku, a nie umiejętności łucznika.

Zasady zabawy:

  • Ustaw cel, do którego będą strzelać ambitni łucznicy. Wystarczy, że będzie to kawałek kartki z narysowaną tarczą. Tylko przymocuj ją, żeby wiatr jej nie porwał!
  • Każdy uczestnik ma określoną ilość prób. Po wykonaniu wszystkich strzałów, punkty są podliczane i zapisywane.
  • Wygrywa łucznik lub łuczniczka z największą ilością zdobytych punktów.

Przy tej zabawie ważne jest, żeby zadbać o bezpieczeństwo wszystkich obecnych na placu turniejowym. Każdy (bez wyjątku – również opiekunowie) musi stać za obecnie strzelającym łucznikiem. Nie obok, przed, a już w szczególności nie w pobliżu tarczy. Za łucznikiem.

Turniej rycerski dla dzieci, poszukiwanie skarbów. AI/Bing

Konkurencja 3: Poszukiwanie skarbów

Czymże byłaby prawdziwa zabawa outdoorowa bez prawdziwej przygody? Poszukiwanie skarbów to pozycja obowiązkowa! Organizatorzy zabawy ukrywają w okolicy określone „skarby”. Mogą to być np. kolorowe kamyki. Następnie przegotowują mapę i wskazówki, które mają doprowadzić do celu młodych poszukiwaczy przygód.

Zasady zabawy:

  • Uczestnicy dzielą się na drużyny. Każda drużyna otrzymuje mapę i garść wskazówek.
  • Czas na poszukiwania jest określone. Gdy licznik dobiegnie końca, wszyscy wracają do wioski.
  • Organizatorzy sprawdzają, która drużyna zebrała najwięcej skarbów.

Jest to znakomita zabawa, która zapewnia nie tylko wiele radości, ale też uczy współpracy, logicznego myślenia i komunikacji z rówieśnikami.

Konkurencja 4: Twórcze tworzenie tarcz

W skrócie TTT. Wyzwanie jest kreatywne i pobudzające wyobraźnię. Każdy z uczestników zabawy musi stworzyć własną tarczę rycerską. Oczywiście można wybrać również inny element. Niech każdy przygotuje wyjątkowe dzieło!

Zacznij od przygotowania wszystkich materiałów, czyli np. kartonów wyciętych na kształt tarcz, farb, brokatu, wstążek, naklejek, markerów i innych materiałów oraz narzędzi.

Zasady zabawy:

  • Uczestnicy mają określony czas na przygotowanie swoich projektów.
  • Po zakończeniu prac, każda tarcza jest oceniana przez organizatorów. Można oceniać kreatywność, użycie koloru, ogólny efekt i wiele więcej różnych elementów.
  • Organizatorzy naradzają się, a następnie ogłaszają wyniki.

Najpiękniejsze w tej zabawie jest to, że wygrywa każdy. Wystarczy wybrać 1 lidera w każdej dziedzinie, dzięki czemu nikt nie poczuje się poszkodowany.

Wspaniała zabawa na świeżym powietrzu

Turniej rycerski to znakomita zabawa dla dzieci w każdym wieku. Pozwala zaczerpnąć świeżego powietrza, poruszać się, pobiegać, a przy tym stanowi doskonały trening wyobraźni i kreatywności. Magia tego wydarzenia rozpoczyna się już od pierwszych przygotowań, a utrzymuje się jeszcze długo po zakończeniu zabawy.

Bawcie się dobrze i niech ta przygoda trwa jak najdłużej!