Studio Ghibli zachwyca animacjami, głęboką fabułą i magicznymi światami. Charyzmatyczni bohaterowie chętnie nas przez nie poprowadzą. Emocje podkręca do tego teoria Ghibli, według której wszystkie filmy są ze sobą powiązane.
Kim są rodzice księżniczki Mononoke?
Mononoke Hime to zdecydowanie jedno z moich ulubionych anime, nie tylko ze studia Ghibli. W tym filmie poznajemy dziewczynę o imieniu San, którą wychowały wilki. Jej głównym celem jest walka z postępem ludzkiej cywilizacji wyniszczającej lasy. Samo pochodzenie dziewczyny jest sprawą tajemniczą. W związku z tym pojawiły się liczne teorie, jakoby San miała być potomkinią bohaterów anime Nausicaa z Doliny Wiatru. Obie postacie są silnie związane z naturą i walczą w jej obronie. W tym kontekście wyglądałoby na to, że księżniczka Mononoke odziedziczyła te cechy po swoich przodkach, przy czym tytułowa Nausicaa również była księżniczką.

Czerwony Żółw i Makowe Wzgórze studia Ghibli
Czerwony Żółw jest poetycką opowieścią o rozbitku na bezludnej wyspie. Z kolei Makowe Wzgórze opowiada o młodzieńczej miłości w nadmorskim miasteczku. Chociaż oba filmy wyglądają na zupełnie inne, to pojawiają się pewne podobieństwa. Pierwszym z nich jest oczywiście obecność samego morza, które symbolizuje zarówno niebezpieczeństwo, jak i nadzieję. Drugą kwestią jest temat ludzkiej tęsknoty za domem oraz poszukiwanie swojego miejsca na świecie.
Kiki i Nausicaa – siostry z różnych światów?
Kiki jest młodą czarodziejką z anime studia Ghibli – Podniebna Poczta Kiki. Nausicaa jest odważną księżniczką z anime Nausicaa z Doliny Wiatru. Są to dwie silne kobiece postacie, które podbiły serca widzów na całym świecie. Obie potrafią latać i są niezwykle odważne. To dopiero początek listy, bo podobieństw jest wiele. Na tyle dużo, że fani zaczęli spekulować nad ich pokrewieństwem. Mogłyby one być siostrami lub… reprezentować różne inkarnacje tej samej duszy. W ten sposób studio Ghibli mogłoby już połączyć Podniebną Pocztę Kiki, Nausicę z Doliny Wiatru i Mononoke Hime.
Studio Ghibli – easter eggi i ukryte odniesienia
Studio Ghibli znane jest z tego, że w swoich filmach umieszcza subtelne nawiązania do innych dzieł studia. Na przykład w anime Mój sąsiad Totoro w jednej ze scen możemy zobaczyć plakat anime Laputa – Podniebny Zamek. Z kolei w filmie Spirited Away: W krainie bogów jedną z widocznych zabawek jest pluszowy Totoro. Takie dodatki sugerują, że filmy studia Ghibli mogą być ze sobą powiązane.
Studio Ghibli nigdy oficjalnie nie potwierdziło tych przypuszczeń. Jednak liczne powiązania fabularne, nawiązania, podobieństwa i easter eggi sprawiają, że fani chętnie tworzą nowe teorie łączące magiczne opowieści w jedno spójne uniwersium.