Nocny Król, Biali Wędrowcy i Inni przez lata byli jedynie zapomnianą legendą, w której istnienie mało kto wierzył. Poznaj sekrety armii nieumarłych oraz związane z nimi teorie fanowskie.
Kim są Biali Wędrowcy i ich upiory?
Biali Wędrowcy są nieumarłymi istotami o błękitnej skórze i przenikliwych, niebieskich oczach. Ich przywódca, Nocny Król, ma zdolność wskrzeszania zmarłych. W ten sposób właśnie tworzy Innych, którzy są całkowicie posłuszni jego woli. Armia wyposażona jest w zwyczajną broń, a każda jednostka pozbawiona jest strachu i wszelkich uczuć. Nie czuje też bólu, a przy tym Biali Wędrowcy są wyjątkowo trudni do zabicia, ale o tym za chwilę.
Legendy podają, że Biali Wędrowcy zostali stworzeni przez Dzieci Lasu jako broń przeciwko Pierwszym Ludziom. Ta jednak wymknęła się spod ich kontroli, stając się zagrożeniem dla całego świata.
Na uwagę zasługuje również broń, jaką posługują się Biali Wędrowcy. W ich rękach lód zyskuje zupełnie nowe właściwości i staje się przerażającą substancją. Wykonane z niego miecze są… niesamowite. Metalowe zbroje przecinają z niezwykłą łatwością, a gdy skrzyżuje się z nimi stalowy oręż – ten pokrywa się szronem i natychmiast pęka.
Nocny Król i jego początki
Prawdziwe imię Nocnego Króla nie jest znane. Wiadomo jedynie, że był jednym z Pierwszych Ludzi, którzy zamieszkiwali Westeros na długo przed przybyciem Andalów. Prawdopodobnie został pojmany i uwięziony przez Dzieci Lasu, które były pierwotnymi mieszkańcami Westeros, a przy tym posiadali magiczne zdolności. To właśnie oni stworzyli przerażającą broń, której celem była obrona przed Pierwszymi Ludźmi. Biali Wędrowcy jednak szybko się zbuntowali.
Sam moment przemiany Nocnego Króla była wyjątkowo przerażający. Mężczyzna został przywiązany do drzewa w jednym ze świętych kręgów. Dzieci Lasu wbiły w jego serce ostrze wykonane ze smoczego szkła. Niestety rytuał zakończył się tragedią. Nocny Król obrócił się przeciwko swoim twórcom, doprowadzając do upadku Dzieci Lasu, a także tworząc z nich pierwszych Białych Wędrowców. W jego lodowatej naturze zaklęta została żądza władzy i zniszczenia. Z każdym dniem armia nieumarłych rosła.
Legenda o Królu Nocy
W tym miejscu warto rozróżnić dwie postacie. Nocny Król i Król Nocy to zupełnie inni bohaterowie. Podczas gdy Nocny Król jest przywódcą Białych Wędrowców, Król Nocy był trzynastym Lordem Dowódcą Nocnej Straży. Legendy głoszą, że zakochał się on w kobiecie o skórze bladej jak księżyc i oczach niczym błękit gwiazd. Poślubił ją i przez 13 lat rządził z Nocnego Fortu. Wielokrotnie składał ofiary Innym, wzmacniając armię Nocnego Króla. Ostatecznie został pokonany przez połączone siły Starków z Winterfell i króla za Murem, Joramuna.
Prawdopodobnie żona Króla Nocy należała do Innych. W końcu wiele podań sugeruje, że Dzicy wiązali się z upiorami. Czemu by nie miał tego samego zrobić Król Nocy? Tym bardziej że całkowicie uległ swej żonie i przez 13 lat na swój sposób służył Białym Wędrowcom.
Nocny Król w Grze o tron
Chociaż w Grze o tron wiele się dzieje, a wszystkich bitwy i strony konfliktu ciężko zliczyć, to głównym antagonistą pozostaje Nocny Król. Ta przerażająca istota wzbudza przerażenie swoim milczeniem, brakiem emocji i chłodno wykalkulowanymi ruchami.
Jednym z najbardziej zapadających w pamięć wydarzeń jest moment, gdy Nocny Król zabił Viseriona – jednego ze smoków Daenerys Targaryen. Strącił go z nieba lodową lancą, a następnie wskrzesił i podporządkował swojej woli. Czy gdyby nie zdobył smoka, mógłby zaatakować Mur i przedostać się na jego drugą stronę? Prawdopodobnie tak… ale zdecydowanie dłużej musiałby się przygotowywać i nie osiągnąłby tego z taką łatwością.
Nocny Król ruszył na Winterfell wiedziony wizją zabicia Brana Starka – Trójokiej Wrony. Traktował go jako swój główny cel, a bitwa ta była jedną z najbardziej widowiskowych w całym serialu. No i to, jak Arya Stark go zaatakowała i przechytrzyła… cudo.
Jak pokonać Białych Wędrowców?
Nie ulega wątpliwościom, że Inni są niezwykle groźnymi przeciwnikami. Wydają się niepokonani, ale mają kilka słabych punktów. Jeden z nich odkrył poczciwy Sam. Smocze szkło, zwane też obsydianem, jest czarnym minerałem zdolnym do niszczenia zarówno Białych Wędrowców, jak i powołanych przez nich do życia upiorów. Jego złoża są nieliczne, a jak łatwo odgadnąć, najliczniej występuje pod Smoczą Skałą.
Co ciekawe, okazało się, że Innych można unicestwić z pomocą stali valyriańskiej. Była ona zdolna przerwać magię Dzieci Lasu, a więc również Nocnego Króla. Oręż wykonany z tej stali jest jednak bardzo nieliczny, a wymienić można m.in.:
- Wdowi Płacz – jeden z 2 mieczy przekutych z miecza o nazwie Lód, który należał do Eddarda Starka. Był w posiadaniu Joffreya Baratheona, a następnie trafił do Jaimego Lannistera,
- Wierny Przysiędze – drugi z mieczy przekutych z miecza Eddarda Starka. Ten oręż Jaime Lannister podarował Brienne z Tarthu,
- Długi Pazur – miecz, który Jon Snow otrzymał od Jeora Mormonta jako podziękowanie za ocalenie życia przed Białym Wędrowcem,
- Bezimienny Sztylet – broń, którą miał przy sobie niedoszły morderca Brana Starka, a która ostatecznie trafiła w ręce Aryi Stark.
Przedmioty wykonane z valyriańskiej stali nawet po kilkuset latach wyglądały jak nowe i zachowywały swoje właściwości. Dodatkowo były całkowicie odporne na smoczy ogień, a wykonanych ze smoczej stali ostrzy nie dało się stępić.
No i na koniec ogień. Inni są wrażliwi na płomienie, przez co strategiczne znaczenie w bitwie miały smoki Daenerys Targaryen. Bronić się przed nimi potrafili jedynie przywódcy lodowej armii – Nocny Król i Biali Wędrowcy.
Ciekawostki i teorie fanów
Historia Nocnego Króla i Białych Wędrowców jest pełna zagadek i niejasności. Nic dziwnego, że fani postanowili lepiej przyjrzeć się tematowi, a to zrodziło wiele interesujących teorii. Jedna z najpopularniejszych zakłada, że Nocny Król może być przodkiem Starków. Przemawiać za tym miałyby symbole, jakie Biali Wędrowcy pozostawiali na szlaku. Niektóre z nich przypominają herb Starków. Po emisji Rodu Smoka, pojawiły się również przypuszczenia, że Nocnym Królem może być Daemon Targaryen. W końcu jego ciało nigdy nie zostało odnalezione.
Inna teoria dotyczy Viseriona – smoka Daenerys Targaryen. Mógł on być kluczowym elementem w planach Nocnego Króla. Istnieje możliwość, że wyczuł ponowne pojawienie się smoków i postanowił zwabić je do siebie, aby przejąć nad nimi kontrolę. Zdołał zabić i wskrzesić Viseriona, a tym samym przyspieszyć swój atak na Mur. Możliwe też, że bez tej bestii względny spokój panowałby jeszcze przez kilka stuleci.
Biali Wędrowcy często też używają symboli przypominających spiralę. Może to być nawiązanie do powrotu do korzeni – czyli przypomnienie, że pojawienie się Nocnego Króla stało się początkiem końca Dzieci Lasu. A teraz nastąpi koniec ery ludzi.
Historia Białych Wędrowców pełna jest spekulacji i niejasności. Istnieją różne teorie dotyczące ich powstania, Długiej Nocy, a także zdolności i celów. Niewątpliwie są to istoty przerażające i warto lepiej zgłębić materiał źródłowy w poszukiwaniu odpowiedzi (lub układaniu nowych teorii).