Przejdź do treści

Alkonost. Strzeż się śpiewu słowiańskiej syreny

Alkonost nad wzburzonym morzem

Alkonost jest niesamowitym, a zarazem tajemniczym stworzeniem z mitologii słowiańskiej. Strzeż się jego śpiewu, który bywa zgubny, choć z pewnością będzie najpiękniejszym co usłyszysz.

Jak wygląda alkonost?

Jedna z najbardziej fascynujących istot w bestiariuszu słowiańskim przedstawiana jest jako rajski ptak o głowie urodziwej kobiety. Pióra mienią się całą feerią barw: Złotem, srebrem, szkarłatem, błękitem i zielenią. Z kolei twarz mitologicznego stworzenia charakteryzuje się delikatnymi rysami. Pomimo ludzkiego wyglądu uwagę najbardziej przykuwają oczy alkonosta. Wydają się one pełne tajemnic i skrywanego smutku. Ciemne włosy z głowy opadają na pierś ptaka.

Charakter i znaczenie alkonosta

Alkonost zwykle uznawany jest za istotę pochodzącą z pogranicza świata żywych i umarłych. Dla ludzi stanowi symbol nieuchronności losu i tego, co zawsze musi nadejść. Jednocześnie daje nadzieję i spokój. To słowiańskie stworzenie związane jest też z z żywiołem powietrza i wody. Powietrza, ponieważ jest to ptak. Wody, ponieważ zazwyczaj zamieszkuje brzegi rzeki, jezior i mórz.

Natura tej niesamowitej istoty jest dwojaka. Co prawda nigdy nie zarejestrowano, by alkonost był agresywny, ale może przynieść ludziom zgubę. Wszystko za sprawą swojego przepięknego śpiewu przepełnionego melancholią i smutkiem. To właśnie ten śpiew, prowadzący dusze umarłych do Nawii, może być przyczyną nieszczęścia.

Mówi się, że ten, kto usłyszy śpiewającego alkonosta, traci kontakt z rzeczywistością. Daje porwać się tym błogim dźwiękom, a to często (choć nie zawsze!) oznacza koniec.

Alkonost na przykładowej grafice

Zwyczaje tajemniczego stworzenia

To niesamowite słowiańskie stworzenie składa jaja na brzegu morza w czasie zimowego przesilenia. Po pewnym czasie wrzuca je do wody, aby zostały porwane przez morskie fale. Gdy jaja zaczną pękać, rozpoczyna się potężny sztorm, a morze może okazać się niezwykle niebezpieczne. Jednak tuż po wylęgnięciu się młodych alkonostów wszystko cichnie, wiatr ustaje, a tafla wody staje się niemal idealnie gładka.

W tym czasie lepiej unikać jest okolic, gdzie mogą przebywać te stworzenia. Jeśli w czasie lęgu usłyszysz śpiew, możesz całkowicie zatracić się w jego słodyczy. Efektem będzie to, że albo przypadkowo trafisz do Nawii, skąd już nie ma powrotu, lub pochłonie Cię morze. Nieciekawie, prawda?

Alkonost występuje też w triadzie z sirin (symbolizującym wiedzę i mądrość) oraz gamajun (posłanniczką bogów). Razem są ptasimi opiekunkami losu, sprawującymi pieczę nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.

Symbolika alkonosta

Ta słowiańska istota stanowi bogactwo symboli. Jej ptasia postać nawiązuje do ludzkiej duszy, która jest wolna i nieskrępowana. Śpiew stworzenia przypomina o tym, że życie jest kruche i nieuchronnie przemija. To prowadzi nas do kolejnego punktu, czyli pochodzenia alkonosta. Pogranicze świata żywych i umarłych daje nadzieję na życie po śmierci.

W nieco innej, ale równie pięknej postaci alkonost został przedstawiony na jednej z monet Mennicy Gdańskiej z serii Bestiariusz Słowiański.

Strzeż się pieśni alkonosta. Może być drogą do szczęścia lub zatracenia. Jeśli dasz się zahipnotyzować, marny będzie Twój los. Jednak jeśli wysłuchasz jej do końca i przetrwasz tę próbę, ujrzysz nowe możliwości, a być może nawet czekającą Cię przyszłość.