Przejdź do treści

Chcesz stworzyć własny system magii? Pomogę!

Mag w pracowni w otoczeniu magii

Jak stworzyć własny system magii? Na to pytanie warto znaleźć odpowiedź. Szczególnie jeśli piszesz powieści fantasy, jesteś Mistrzem Gry w RPG czy tworzysz gry. Stwórz spójne systemy magii i oczaruj świat!.

Fundamenty magii, czyli podstawy dla adeptów

System magii jest czymś niezwykle elastycznym i dającym wiele możliwości. Możesz wzorować się na znanych rozwiązaniach, które znasz z takich dzieł jak Harry Potter, Władca Pierścieni czy Malazańska Księga Poległych. Możesz też je łączyć, mieszać… albo spróbować stworzyć coś zupełnie oryginalnego. Zacznij jednak od podstaw, czyli odpowiedzi na 4 pytania (i je zanotuj):

  • Źródło magii – skąd pochodzi magia w Twoim świecie? Jest to energia płynąca z natury, dar od bogów, efekt zaawansowanej technologii, a może wynik złożonej ofiary? Możesz eksperymentować na wiele sposobów.
  • Dostępność – kto może korzystać z magii? Z magią można się rodzić, uczyć się jej, zdobywać, wykradać…
  • Koszt – jakie są konsekwencje używania magii? Mogą być wymagane odpowiednie składniki do rzucania zaklęć, mogą wymagać zużywania energii życiowej albo zwyczajnie posługiwanie się magią jest męczące. Niewykluczone też, że wiąże się to z jakimiś konsekwencjami.
  • Ograniczenia – jakie są granice magii? Magia nigdy nie powinna być odpowiedzią na dowolny problem. Zawsze ma ograniczenia. Musisz tylko wyznaczyć granice. Ustal, co można zrobić z jej pomocą, czego nie można, a także postaraj się uzasadnić odpowiedzi.
System magii - druid w zielonym lesie

Kiedy rozpiszesz system magii według powyższego schematu, całość powoli zacznie nabierać ogólnego, spójnego zarysu. Wkrótce stanie się on integralną częścią Twojego świata.

System magii i jego klasyfikacja

Magia często dzieli się na różne szkoły lub dziedziny. Jest to dość wygodne rozwiązanie pozwalające na ułatwienie zrozumienia i organizacji zaklęć. Nie tylko dla Ciebie, ale również dla osób, które zaprosisz do swojego świata. Przykładowo można tu wspomnieć o popularnych dziedzinach, takich jak:

  • Magia żywiołów – standardowo ogień, woda, powietrze i ziemia. Swoją drogą ładnie zostały one przedstawione w serialu Awatar: Ostatni Władca Wiatru na Netflixie.
  • Magia umysłu – zaklęcia związane z umysłem, czyli np. telekineza, telepatia czy tworzenie iluzji.
  • Magia uzdrawiająca – czyli niezbędnie w każdej drużynie uzdrowiciele, dbający o leczenie ran, chorób i przywracanie sił witalnych.
  • Nekromancja – magowie posługujący się tą dziedziną są zdolni przywoływać duchy, ożywiać zmarłych i czerpać moc z krainy umarłych.
  • Magia natury – tutaj mam na myśli głównie druidów, będących swojego rodzaju przeciwieństwem nekromantów. Druidzi czerpią z sił natury, ale różnią się od magów posługujących się magią żywiołów. Ich siłą są przede wszystkim lasy. Potrafią przywoływać enty, duchy natury, strażników drzew czy pnącza unieruchamiające wrogów.

Wprowadzenie podziału w systemie magii sprawia, że jest on bardziej przejrzysty, a także pozwala tworzyć specjalizacje dla konkretnych postaci, co może wzbogacić fabułę i dynamikę przedstawionego świata fantasy. Oczywiście tu również na różne sposoby można eksperymentować, tworzyć i mieszać.

Tworzenie zaklęć

Podstawy są gotowe, a więc czas przejść dalej. Zacznij opracowywać konkretne zaklęcia. Tutaj też masz ogrom możliwości, dlatego warto nieco rozruszać wyobraźnię i obudzić swoją kreatywność.

Zaklęcia mogą mieć różne nazwy, choć oczywiście nie muszą. Nazwane zostały np. w Harrym Potterze, a nazw nie mają chociażby w Malazańskiej Księdze Poległych. Jeśli zdecydujesz się je nazwać, to postaraj się spędzić przy tym nieco więcej czasu. Nawiązuj do ich działania czy wykorzystanych składników, korzystając nie tylko z języka polskiego.

Najpierw jednak ustal, co dane zaklęcie właściwie ma robić. Im bardziej szczegółowo opiszesz efekt, tym lepiej. Określ, czy jest to zaklęcie ofensywne, defensywne czy neutralne. Ustal też jego koszt i czas rzucania. Wymaga dłuższego okresu koncentracji, jest rytuałem, a może daje natychmiastowy efekt?

Jakie są mocne i słabe strony danego zaklęcia? Jaki jest jego poziom zaawansowania, kto może z niego korzystać, a kto nie?

Kiedy tworzysz system magii i zaklęcia, pamiętaj, że nie muszą one być skomplikowane. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest prostota, chociaż oczywiście warto też nieco rozbudować zabawę – przynajmniej w niektórych sytuacjach.

System magii wymaga balansu

Ważne jest, żeby stworzony przez Ciebie system magii był odpowiednio zbalansowany. Zbyt potężne zaklęcia mogą zniszczyć napięcie w fabule – wszystko stanie się zbyt proste i pozbawione sensu. Z kolei za słabe zaklęcia mogą okazać się zwyczajnie… bezużyteczne. Wtedy cały system magii może stać się niemal bezwartościowy.

Tutaj z pomocą przychodzą też konsekwencje i koszty używania magii w Twoim świecie fantasy. Nadmierne wykorzystywane umiejętności magicznych może prowadzić do szaleństwa, wyczerpania, czy przyciągać uwagę istot, których bezpieczniej jest unikać. A może każde użyte zaklęcie wypełnia czarę, która, gdy się przeleje, doprowadzi do globalnej katastrofy?

Szukaj inspiracji… wszędzie

Różnych pomysłów i inspiracji szukaj wszędzie, gdzie jest to możliwe. W książkach, filmach, grach, mitach i legendach, a nawet w nauce. Następnie zbieraj pomysły, zapisuj je i dostosowuj do realiów Twojego świata fantasy. System magii powinien ewoluować wraz z rozwojem fabuły i występujących w niej postaci. Zawsze jednak musi pozostać spójny i logiczny.

Tworzenie własnych zaklęć i systemów magii jest procesem twórczym, który wymaga wyobraźni, kreatywności, ale też logiki. Wszystko musi do siebie pasować i być odpowiednio zbalansowane. A teraz stwórz system magii, który zachwyci odbiorców!