Sesje RPG nieustannie cieszą się dużą popularnością. I nic w tym dziwnego. Jest to znakomita alternatywa dla rozgrywek komputerowych. W ten sposób można świetnie się bawić, prowadzić interesujące spotkania towarzyskie, a przy okazji rozwijać wiele umiejętności interpersonalnych. Ale co zrobić, żeby być najlepszym Mistrzem Gry? Droga do tego celu pełna jest przeszkód, ale z tym poradnikiem znakomicie sobie poradzisz!
Jak stworzyć idealny świat?
Przede wszystkim zdecyduj, w jakim uniwersum rozgrywać będzie się opowiadana przez Ciebie historia. Możesz skorzystać z gotowych światów, sięgając np. po D&D, Pathfinders, Dark Heresy etc. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć coś zupełnie oryginalnego. Takie rozwiązanie z pewnością przyniesie powiew świeżości i zapewni niezapomniane wrażenia. Samo uniwersum jednak nie wystarczy. Zadbaj o rozbudowę świata i jego szczegółowość. Pomyśl o geografii, historii, polityce, kulturze i ekonomii. Uwzględnienie tych elementów poprawi immersję rozgrywki. Realizm nadaje rozgrywce głębi i pozytywnie wpływa na wrażenia graczy (oraz samego Mistrza Gry).
Zadbanie o takie detale wiąże się również z dodatkowymi zaletami. Jest to wspaniałe urozmaicenie sesji RPG – pozwala graczom większe pole manewru, ułatwia poruszanie się po świecie i sprawia, że podejmowane przez bohaterów mają wpływ właściwie na wszystko. A dobry Mistrz Gry musi to uwzględniać.
W samym tworzeniu świata pomocne mogą okazać się mapy. W końcu lepiej, żeby bohaterowie błądzili, bo zgubili drogę, a nie dlatego, że Mistrz Gry zapomniał gdzie co jest i jak się nazywa. Chcąc dodać realizmu i klimatu, można pokusić się o własnoręczne stworzenie papierowej mapy. Dla wygody można ją również zeskanować. Alternatywą jest sięgnięcie po gotowce dostępne online (np. na DeviantArt). Ciekawą i wartą uwagi opcją są też darmowe narzędzia dla Mistrzów Gry.
Fabuła, czyli to, co kochamy najbardziej
Każda historia musi o czymś opowiadać. Jaki jest cel graczy? Może to być odnalezienie zaginionego artefaktu, uratowanie postaci niezależnej, walka dobra ze złem czy poznanie sekretów danego miejsca. Możliwości jest nieskończenie wiele, a wszystko ogranicza się do wyobraźni Mistrza Gry. Dobrze zaplanowany motyw przewodni kampanii RPG sprawia, że rozgrywka jest spójna. Kiedy nie wiadomo o co chodzi w grze, każdy zaczyna wykonywać randomowe czynności, które do niczego nie prowadzą. Taka sesja szybko się rozjeżdża, traci znaczenie i zwyczajnie zaczyna się nudzić.
Pamiętaj też, żeby dawać graczom możliwość wyboru. Przemyślany motyw główny musi być elastyczny i zawierać wątki poboczne. Zaplanowane oraz… improwizowane. Gracze niejednokrotnie zaskoczą Cię swoją kreatywnością i pomysłami. Musisz się do nich dostosowywać. Nie możesz powiedzieć „Ej, ale tak nie możesz zrobić!”, żeby utrzymać swoją wizję scenariusza. Chciałeś, żeby gracz upił strażnika i wyciągnął od niego ważne dla historii informacje, a zamiast tego bohater bezczelnie go zamordował i ukradł sakiewkę? Trudno, musisz się dostosować. Niech gracze znajdą inny sposób, żeby pociągnąć ten wątek. A Ty zdecyduj, które z podejmowanych przez nich działań mogą przynieść odpowiednie rezultaty.
Wątki poboczne są równie istotne, jak główna fabuła. Wie o tym każdy fan gier RPG. Niejednokrotnie to one mają największy wpływ na całą rozgrywkę. Historie poboczne urozmaicają zabawę, dodają jej życia, a graczom dają znacznie większe pole do popisu.
Interaktywne środowisko i wolna wola graczy
Wcielając się w rolę Mistrza Gry musisz brać pod uwagę, że gracze robią różne (często naprawdę dziwne) rzeczy. Zadbaj o to, żeby każde ich działanie wiązało się z reakcją stworzonego środowiska. Jeśli bohater upije się w karczmie do nieprzytomności, nie może iść dalej. Wiele wtedy może się stać. A w najlepszym przypadku dopadnie go syndrom dnia następnego, co z pewnością będzie rzutować na jego dalsze działania. A spalenie mostu w pobliżu tętniącej życiem wioski? Może zmusić ludzi do jego odbudowy – wtedy zdecydowanie mniej ludzi i straży będzie w wiosce. Mogą też odkryć, kto za tym stoi, a tym samym ściągnąć kłopoty na daną postać lub grupę graczy.
Każdy gracz zawsze może podjąć decyzje, które pasują do koncepcji jego postaci i mieszczą się w ramach klimatu danego świata. Ale nie zawsze te decyzje będą dla niego dobre. Każdy musi ponieść konsekwencje swoich działań, choć czasem ryzyko lub potencjalnie szalona aktywność może okazać się opłacalna.
Zdolności interpersonalne Mistrza Gry
Dobry Mistrz Gry musi znakomicie czuć klimat RPG. Zapomnij o otaczającym Cię świecie i w pełni zanurz się w rozgrywkę. Staraj się prowadzić angażującą i pobudzającą wyobraźnię narrację. Stosuj barwne opisy i spraw, żeby gracze poszli za Tobą. Jeśli umiesz, dodawaj też elementy dźwiękowe. Możesz wspomóc się przy tym smartfonem lub laptopem z odpowiednią listą MP3. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzić. Nadmiar elektroniki może zepsuć cały efekt.
Znakomitym pomysłem może okazać się również zadbanie o atmosferę towarzyszącą graczom. Klimatyczna muzyka puszczona gdzieś cicho w tle, przygaszone światło i świece zamiast lampy. Żeby tylko dało się odczytać napisy na kartach postaci… i żeby nic się nie spaliło. Jeśli szukasz naprawdę interesujących świeczek fantasy, to zapoznaj się z naszym artykułem o Soap Szop.
Pamiętaj o graczach
Ty jesteś Mistrzem lub Mistrzynią Gry, ale to gracze są głównymi bohaterami. Pozwól im się rozwijać i grać wedle własnego uznania. Niech podejmują decyzje i samodzielnie decydują o swoim losie. Nie prowadź ich za rączkę. Jeśli zgarnie ich straż za rozróby w karczmie… to są konsekwencje. Zapoznaj się też z kartami postaci graczy. Nie zapamiętasz wszystkiego, ale będziesz mieć ogólny pogląd na sytuację. Tym sposobem możesz włączać indywidualne wątki fabularne dla poszczególnych bohaterów, uwzględniając ich charakter, historię i koncepcję postaci. W ten sposób zwiększysz ich zaangażowanie w rozgrywkę oraz płynącą z niej satysfakcję.
Jednocześnie zarządzaj czasem we właściwy sposób. Staraj się, żeby dane wątki nie dłużyły się zbytnio. Dostosuj rozgrywkę do graczy i ich oczekiwań. Nie pozwól na nudę, znużenie czy wręcz przeciwnie – przytłoczenie nadmiarem wydarzeń. Zadbaj o odpowiedni balans pomiędzy eksploracją, podróżami, walką, interakcjami społecznymi i zagadkami. Nie bój się też szczypty humoru, który użyty w odpowiednich momentach, może rozluźnić atmosferę i pozytywnie wpłynąć na emocje uczestników zabawy.
Tradycyjny feedback dla Mistrza Gry
Po każdej sesji dowiedz się, co graczom się podobało, co nie przypadło im do gustu i co chętnie by zmienili. W ten sposób dowiesz się, co warto poprawić w kolejnych kampaniach RPG (lub w trakcie bieżącej gry). Rozgrywka często ciągnie się dniami, a nawet tygodniami. W zależności od poziomu jej złożenia i czasu, jakim dysponują sami gracze.
Rola Mistrza Gry jest wymagająca, trudna, a czasem wręcz frustrująca. Przeważnie jednak jest to doskonała zabawa, a już z pewnością znakomity sposób na rozwój swoich umiejętności interpersonalnych. Dodatkowo trenujesz kreatywność i sztukę improwizacji. Przygotuj się do kolejnej sesji i spraw, żeby była ona naprawdę epickim wydarzeniem.