Perseidy są wspaniałym zjawiskiem, które ma w sobie coś magicznego. Zrelaksowanie się podczas oglądania nocnego spektaklu jest jednym z najwspanialszych sposobów spędzenia wolnego czasu. A taka okazja będzie już lada moment, bo 12 sierpnia.
Kiedy będą Perseidy 2024?
Perseidy można zobaczyć na nocnym niebie od połowy lipca do końca sierpnia, ale ich szczyt przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. To właśnie wtedy, według wstępnych zapowiedzi, będzie można zobaczyć nawet 100 spadających gwiazd na godzinę. Takie zjawisko potrafi oczarować i wprowadzić w wyjątkowy nastrój.
Gdzie oglądać Perseidy?
Jeśli chcesz jak najmocniej doświadczyć tego wyjątkowego zjawiska i poczuć niepowtarzalny klimat, to konieczne będą odpowiednie warunki. Przede wszystkim wybrane przez Ciebie miejsce musi być wolne od zanieczyszczeń sztucznego światła. Odpadając więc centra miast, a często też balkony i okna w mieszkaniu. Tutaj tylko nieliczne odłamki będziesz w stanie dojrzeć gołym okiem, a i do tego będziesz potrzebować szczęścia.
Żeby w pełni cieszyć się spektaklem, wybierz się za miasto. Nie musi to być jakoś wyjątkowo daleko. Wystarczą najbliższe pola lub łąki za miejskimi zabudowaniami. Wyjątkiem są sytuacje, gdy miasta specjalnie wygaszają część świateł, żeby umożliwić obserwowanie spadających gwiazd. Tak właśnie będzie m.in. w Warszawie przy Centrum Nauki Kopernik.
Jak przygotować się do pokazu?
Miejsce wybrane? Wydaje się, że teraz wystarczy pójść i patrzeć? Po części tak, ale ponieważ Perseidy pojawiają się tylko raz w roku, to warto nieco lepiej się przygotować.
Oczywiście będą one widoczne gołym okiem, ale nie zaszkodzi wspomóc się teleskopem lub chociaż lornetką. Pozwoli to na wygodniejszą i dokładniejszą obserwację. No i nie zapominaj, że to będzie późna noc. Perseidy ogląda się mniej więcej od północy do wschodu słońca. Dlatego mogą się przydać też takie rzeczy jak:
- Śpiwór,
- Karimata,
- Koc,
- Przekąski,
- Napoje.
Dzięki nim będzie Ci wygodnie, a przekąski i napoje pozwolą uniknąć dyskomfortu i dodadzą energii. W Centrum Nauki Kopernik, jeśli zapomnisz o jedzeniu, czekać będą na Ciebie Food Trucki.
Pamiętaj też o aparacie! Takiej nocy zawsze warto zrobić parę zdjęć. Pokombinuj przy tym z ustawieniami – w szczególności z przysłoną i ISO. Z kolei czas naświetlania najlepiej sprawdzi się długi. Weź też statyw z wężykiem spustowym, żeby zdjęcia się nie rozmyły.
Czym właściwie są Perseidy?
Perseidy to nic innego jak drobinki, które pozostają po przelocie komety Swift-Tuttle. Te drobne meteoryty często mają średnicę zaledwie 2 milimetrów. A mimo to, kiedy spalają się w ziemskiej atmosferze, są doskonale widoczne. I szybkie. Lecą one z zatrważającą prędkością 59 km/s, a więc wystarczy mrugnąć okiem, żeby przegapić przelot. Na szczęście będzie ich prawdziwy rój, więc z pewnością nacieszysz oczy widowiskiem. O ile tylko nieba nie zasłonią chmury.
Ziemia każdego roku przecina ścieżkę komety Swift-Tuttle. To właśnie wtedy drobne elementy skalne, które za nią zostają, wpadają w ziemską atmosferę. Nazywane są Perseidami, spadającymi gwiazdami, a także łzami św. Wawrzyńca. Ta ostatnia nazwa wzięła się stąd, że prawdopodobnie 10 sierpnia miała miejsce jego męczeńska śmierć.
Wybuch meteoru w 1868 roku
Znany też jako największy i najgroźniejszy deszcz spadających gwiazd w historii Polski. To właśnie wtedy, w 1868 roku, ogromna kula ognia pojawiła się nad Pułtuskiem. Chwilę później zniknęła w towarzystwie potężnego huku. Meteoryt eksplodował, a jego odłamki spadły na obszar o powierzchni 127 km2. Zdecydowana większość z nich ważyła po kilka gram, choć zdarzały się i kilkukilogramowe kawałki. Ich łączna masa przekraczała 8,8 tony.
Perseidy 2024 nie zapewnią nam aż takich wrażeń, ale i tak jest na co czekać. Jeśli tylko dopisze pogoda, a wygląda na to, że dopisze, to czeka nas przepiękny spektakl na nocnym niebie.