Przejdź do treści

Jak wybrać odpowiednie książki fantasy dla dzieci?

Dziewczynka czytająca książkę pełną magii

Książki fantasy dla dzieci zabierają młodych czytelników na niesamowite przygody, a przy tym są znakomitym narzędziem wspierającym rozwój wyobraźni i kreatywności. Tylko jak wybrać odpowiednie tytuły?

Dlaczego warto czytać książki fantasy z dziećmi?

Literatura fantasy daje możliwość przeniesienia się do światów pełnych magii, niezwykłych stworzeń i fascynujących przygód. Te historie często nawiązują do mitów i legend, a przy tym pomagają w treningu kreatywności. Książki fantasy pomagają dzieciom wyjść poza utarte schematy.

Drugą wartością jest historia. Bohaterowie niejednokrotnie stają w obliczu poważnego wyzwania, a moralne dylematy pojawiają się w wielu opowieściach. Dziecko może wczuć się w taką sytuację, a następnie zobaczyć, jak poradzi sobie dana postać. To znakomita okazja do nauki o różnych wartościach oraz o tym, jak funkcjonuje świat. No i trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na naukę empatii. Możliwość poznania myśli bohatera sprawia, że młody czytelnik lub czytelniczka lepiej rozumie emocje innych osób oraz patrzy na wszystko z zupełnie innej perspektywy.

Przy tym wszystkim warto pamiętać, że to jest też wspaniała zabawa!

Książki fantasy dla dzieci - chłopiec czytający książkę

Jak wybrać książki fantasy dla dzieci?

Rynek pełen jest ciekawych książek fantasy dla dzieci, ale ich odnalezienie nie zawsze jest takie proste. Żeby nieco ułatwić te poszukiwania, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów:

  • Wiek dziecka – treść i język powinny być dostosowane do wieku i dojrzałości Twojego dziecka. Władca Pierścieni czy Malazańska Księga Poległych niekoniecznie przeznaczone są dla np. 6-latka. Ale taki Hobbit to już zupełnie inna historia!
  • Tematyka – warto zwrócić uwagę na to, jakie tematy porusza dana opowieść. Historia powinna być angażująca i zgodna z zainteresowaniami dziecka, a jeśli przy tym pozwoli czegoś się nauczyć, to tym lepiej.
  • Długość książki – młodsze dzieci nie przepadają za ścianami tekstu. Kto to widział, żeby nie było obrazków?! Na to jeszcze przyjdzie pora. Jeśli Twoja pociecha jest jeszcze na tym etapie, to warto wybrać tytuły, które napisane są większą czcionką, a dodatkowo wzbogacone są o ilustracje. Nieco starsze dzieci mogą już chętniej sięgać po dorosłe książki.
  • Opinie i recenzje – warto też delikatnie zasugerować się tym, co o danej książce mówią inni rodzice. W Internecie z łatwością znajdziesz opinie o niemal każdej książce i czasem warto się nimi nieco zasugerować.

Poznaj kilka konkretnych tytułów

Chcesz znaleźć coś na szybko? Jest kilka książek fantasy dla dzieci, po które można sięgnąć w pierwszej kolejności. Część tych tytułów pewnie znasz, a inne mogą okazać się nowością, choć niekoniecznie są nowe. No i oczywiście warto dostosować je do wieku. Tak więc, oto one:

  • Seria Harry Potter (J.K. Rowling) – książki o młodym czarodzieju zna niemal każdy. To już kultowa seria, która zdołała podbić świat. Z każdym kolejnym tomem serii atmosfera robi się coraz mroczniejsza, porusza trudniejsze tematy i jest bardziej rozbudowana. Tym sposobem właściwie czytelnik rośnie wraz z bohaterami. Warto pamiętać, że gdy poznajemy Harry’ego Pottera, kończy on 11 lat. Pierwszy tom cyklu zaś rekomendowany jest dla dzieci od 9 roku życia.
  • Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa (C.S. Lewis) – kolejna interesująca seria, tym razem przedstawiająca losy rodzeństwa, które odkrywa magiczny świat ukryty w niepozornej szafie. Trafiają do wspaniałego królestwa, które jednak zmaga się z poważnymi problemami, a oni są ludźmi, o których mówią dawne legendy. Ta klasyka dziecięcej literatury będzie odpowiednia dla dzieci od 8 roku życia.
  • Baśniobór (Brandon Mull) – w tej książce fantasy poznajemy rodzeństwo, brata i siostrę, które na 2 tygodnie wpada do dziadka w odwiedziny. I już na start są niezadowoleni – dostają ogromną listę nakazów i zakazów, które po części wydają się nie mieć sensu. Wszystko zaczyna się rozjaśniać, gdy rodzeństwo odkrywa, że ich dziadek jest strażnikiem Baśnioboru – domu fantastycznych stworzeń, takich jak trolle, satyry, czarownice czy wróżki. No i jak to bywa, Kendra i Seth pakują się w kłopoty. Teraz nie tylko Baśniobór, ale cały świat staje w obliczu przerażającej katastrofy. Książka Baśniobór rekomendowana jest dla dzieci od 10 roku życia.
  • Zaginiony Ollie (William Joyce) – świat zabawek jest magiczny. Billy doskonale o tym wie, bo zabawka Ollie jest jego najlepszym przyjacielem, który zostaje… porwany. Teraz Billy musi go uratować z rąk przerażającego clowna Zozo. To fascynująca książka z ogromną dawką emocji. Wspaniale ukazuje bohaterów, ich uczucia i przeżycia. Są tu elementy przygody, akcji i grozy. Przy tej pozycji warto samodzielnie przeczytać historię, aby ocenić, czy można swobodnie dać ją w ręce dziecka. Warstwa emocjonalna jest bardzo rozbudowana, a atmosfera jest mroczna i z pewnością nie dla każdego będzie odpowiednia. Zaginiony Ollie to pozycja, którą sugeruje się dzieciom od 8 roku życia.
  • Smoki na zamku Ukruszon (Terry Pratchett) – w tej książce jest wszystko, co powinny mieć książki fantasy dla dzieci. Przygody, smoki, niesamowity humor, potwory z jeziora i… żółw marzący o przygodach. Smoki na zamku Ukruszon to zbiór opowiadań fantasy dla dzieci, które zachwycą też dorosłych czytelników. Są to opowieści spoza Świata Dysku, jeszcze z początków pisarskiego drogi Terry’ego Pratchetta. Może coś innego, niż jesteśmy przyzwyczajeni. Może nieco niższy poziom, ale wciąż są to historie warte szczerego polecenia. Przy okazji warto jeszcze zerknąć na nową książkę o Tiffany Obolałej.
  • Seria Winterhouse (Ben Guterson, Chloe Bristol) – historia 11-letniej Elizabeth Somers jest skomplikowana. Ponieważ jest sierotą, mieszka z wujkiem i ciotką, a stamtąd trafia do tajemniczego hotelu. Tajemniczy Winterhouse to hotel osobliwy, skrywający w sobie wiele zagadek, a główna bohaterka je uwielbia. Tak samo jak jej poznany na miejscu rówieśnik. Wspólnie odkrywają, że to miejsce jest jeszcze bardziej wyjątkowe, niż początkowo przypuszczali. Pomaga im w tym magiczna księga zagadek, która nigdy nie pozwala odłożyć się na swoje miejsce w bibliotece. Seria Winterhouse przeznaczona jest dla dzieci od 8 roku życia.
  • Wiłka, smocza dziewczynka (Antonina Kasprzak) – dwie siostry dowiadują się o dziewczynce więzionej przez jej smoczą matkę. Dziewczynka jest Wiłem, smoczą istotą. Pola i Bułeczka postanawiają pomóc jej w rozwiązaniu problemów, z którymi nie potrafili poradzić sobie dorośli z obu rodzin. Książka jest niezwykle wciągająca, wartościowa i pouczająca. Wiłka, smocza dziewczynka to poruszająca opowieść o siostrzanej miłości, poszukiwaniu własnej drogi i dobroci. Autorka poruszyła wiele trudnych, życiowych tematów. Skutecznie trzyma w napięciu, które co jakiś czas rozładowuje cudnym humorem i ciepłem. Jest to znakomita propozycja dla przedszkolaków, choć z przyjemnością przeczytają je również starsze dzieci (i ich rodzice).
Ojciec czytający książkę fantasy dziecku

Książki fantasy dla dzieci są niesamowitą przygodą, w której warto uczestniczyć. To znakomita okazja do wspaniałej zabawy, rozwijania ciekawego hobby, a także trenowania licznych umiejętności. Nie da się zaprzeczyć, że wyobraźnia i kreatywność są nieocenione na każdym etapie życia. Jeśli powyższe tytuły są niewystarczające, warto zapoznać się również z:

  • Krawcy zaklęć (James Nicol),
  • Śnieżna dziewczynka (Sophie Anderson),
  • Licencja na czarowanie (Aleksandra Okońska),
  • Tajemnice Księżycowej Wyspy (Agnieszka Rautman-Szczepańska),
  • Tajny klub Nietypowych Czarownic (Sangu Mandanna).

Jak zachęcić dziecko do czytania książek fantasy?

I w ogóle książek? Czytanie jest wartościowym i pięknym hobby, które warto rozwijać i pielęgnować. No ale w dobie pędzącej cyfryzacji, dzieci niekoniecznie chcą sięgać po lektury. Różnie z tym bywa. Na szczęście można je skutecznie zachęcać, by jednak ten świat powoli zgłębiały.

Jednym ze sposobów jest wspólne czytanie, na przykład do poduszki. To nie tylko zachęca do sięgania po kolejne książki, ale też poprawia relacje rodziców i dziećmi i pozwala nawiązywać bliższe, pełne ciepła relacje.

Jeśli dziecko już potrafi samodzielnie czytać, warto je zachęcać, aby dalej trenowało. Najlepiej sprawdzą się przy tym proste książki z ilustracjami i dużymi literami. W późniejszym czasie, o ile nie uda się przekonać pociechy do papierowych książek, można sięgnąć po nieco nowocześniejsze rozwiązania. W końcu nie wszystko, co w XXI wieku, to od razu złe. Książki fantasy równie dobrze mogą wciągać, gdy czytamy je na czytnikach ebooków. Kolejną opcją są audiobooki – w tym przypadku warto zadbać, żeby dziecko skupiło się na tym, co słyszy.

Kiedy Twoje dziecko nieco podrośnie, kolejnym etapem mogą być kluby czytelnicze dla dzieci. Jeśli takie funkcjonują w Twojej okolicy, to możliwość czytania i dzielenia się wrażeniami z rówieśnikami będzie najlepszą motywacją do sięgania po kolejne książki. Alternatywą pozostaje jeszcze biblioteka. Panujący w niej nastrój i regały pełne książek potrafią oczarować skuteczniej niż najwymyślniejsze metody perswazji.

Książki fantasy dla dzieci są oknem na świat – świat pełen niesamowitych przygód, magii, fantastycznych stworzeń i pięknych wartości. Warto przez nie wyjrzeć, a następnie zanurzyć się w historii, która nigdy się nie kończy.