Ettin jest intrygującym stworzeniem, które budzi prawdziwe przerażenie nawet w najbardziej doświadczonych poszukiwaczach przygód. Dwugłowy gigant jest nie tylko silny, ale też nad wyraz sprytny, choć niekoniecznie inteligentny.
Jak wygląda ettin?
Ettin skutecznie przyciąga wzrok, choć niestety może być też ostatnim, co zobaczysz. Intrygujący wygląd zawdzięcza przede wszystkim temu, że ma dwie głowy. No i jest olbrzymi. W obu rękach jest w stanie dzierżyć potężną broń – większą od przeciętnego człowieka. Ettiny osiągają nawet do 4 metrów wysokości a ich waga przekracza 2 tony.
Ich skóra naturalnie jest różowo-brązowa. Jednak ettinom nie po drodze jest z higieną. Te stwory przez lata życia pokrywają się wszelkiego rodzaju brudem: Błotem, kurzem, mułem czy krwią poległych ofiar. Ich woń jest intensywna i jeśli w środku lasu Cię ona otoczy, lepiej czym prędzej zawróć.
Same głowy przypominają nieco orków. Mają wystające kły, szerokie nosy i małe oczy ze złośliwymi błyskami. Nie daj zmylić się jego rozmiarom i pozornej ociężałości. Ettin jest nie tylko niewyobrażalnie silny, ale też szokująco szybki. Wyprowadzane przez niego ataki spadają z prędkością błyskawicy (może ciut wolniej).
Dwa nie zawsze zgodne umysły – o charakterze ettinów
Jak wspomniałem wyżej, ettiny niemal zawsze mają dwie głowy. Każda z nich myśli niezależnie i kontroluje jedną połowę ciała bestii. Głowy kierują się własnym rozsądkiem, a także mają osobne osobowości. Czasem nawet różnią się poglądami. Bywa, że prowadzi to do sprzeczek między nimi i kłótni np. o to, w którą stronę należy pójść. Zawsze jednak zdołają dojść do porozumienia.
Widać to szczególnie wyraźnie podczas walki. Wtedy właśnie dwa umysły działają jak jeden. Może nie nazbyt inteligentny, ale za to niezwykle podstępny i sprytny. Do tego jedna głowa skupia się na kierowaniu jedną ręką, przez co może poświęcić jej pełną uwagę. Z tego powodu ettiny znakomicie walczą dwiema rękami na raz – a każda z nich uzbrojona jest w potężną maczugę, topór czy młot.
Warto mieć też na uwadze, że ettin jest niemal niemożliwy do zaskoczenia. Gdy jedna głowa śpi, druga czuwa. Z kolei gdy obie są obudzone, mogą doskonale kontrolować otoczenie wokół siebie. Nic nie ujdzie ich uwadze.
Pisałem, że ettiny niemal zawsze mają dwie głowy. Bywa tak, że podczas walki ettin straci jedną głowę. Wynik takiego zdarzenia może być dwojaki. Przeważnie stwór traci władzę nad połową ciała, nie jest w stanie jej udźwignąć i w efekcie jest niemal całkowicie niezdolny do walki, a więc ginie. Może jednak zdarzyć się tak, że głowa, która ocalała, przejmie kontrolę nad całym ciałem, a stwór będzie dalej żył jak zwyczajny… olbrzym. W tym miejscu w grę wchodzą emocje. Jeśli ettin zdoła się z tym pogodzić, wszystko będzie normalnie. No ale strata może okazać się zbyt bolesna, a stwór zacznie markotnieć, słabnąć i umrzeć z tęsknoty za swoim rodzeństwem.
O pochodzeniu i języku słów kilka
Nie wiadomo dokładnie skąd wzięły się ettiny. Najczęściej mówi się, że są one efektem magicznych eksperymentów. Ich celem było prawdopodobnie stworzenie idealnych strażników, ale jak to z eksperymentami bywa, nie wszystko poszło zgodnie z pierwotnym zamysłem. Ettiny odzyskały wolność i zaczęły wieść swoje własne życie.
Stanowią one swoistą mieszankę gigantów, olbrzymów, orków i goblinów. Również ich język opiera się na tych czterech dialektach. Ta mieszanka jednak jest dość trudna do zrozumienia. Ettinom oczywiście to nie przeszkadza. I tak wolą zabić i zjeść niż prowadzić dyskusje.
Ettin – zwyczaje, dieta i miejsce zamieszkania
Ettin jest agresywnym i przerażającym stworem. Niechybnie będzie próbował upolować wszystko, co się rusza, choć są pewne wyjątki od tej reguły:
- Niedźwiedź jaskiniowy – jeśli ettin go nie zje, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że będzie próbował go oswoić i mianować strażnikiem swojego domu.
- Gobliny i orki – zazwyczaj spotkanie kończy się walką, z której ettin wychodzi zwycięsko. Bywają tu wyjątki. Ettiny czasem korzystają z pomocy tych dwóch gatunków. W zamian za część skarbów zgromadzonych przez ettiny, orki i gobliny mogą zastawić pułapki na terenie ettina lub pełnić rolę strażników pozostających na czatach.
A właściwie gdzie żyją ettiny? Musisz wiedzieć, że cenią one sobie odosobnienie. Najczęściej zamieszkują jaskinie w zimnych, górzystych terenach, choć można je spotkać też w cieplejszych rejonach oraz w gęstych lasach. Swoje legowiska otaczają rowami i dołami, a czasem również pułapkami stworzonymi przez gobliny czy orki.
Oczywiście każdy ettin to mięsożerca. Zje wszystko, co uda mu się upolować. Zwierzęta, inne bestie, a także nieszczęśliwych podróżników, którzy zapuścili się zbyt blisko legowiska. Najczęściej polują wieczorami i nocami, choć nie jest to regułą.
Ettiny żyją samotnie, ale i tu są dwa wyjątki. Te potężne stwory wiążą się w pary i żyją wspólnie do momentu, aż ich potomek będzie w pełni samodzielny. Cały ten okres nie przekracza roku. Drugim wyjątkiem jest sytuacja, w której wyjątkowo silny ettin podporządkowuje sobie innych przedstawicieli swojego gatunku. Może w ten sposób założyć stado, którym przewodzi do momentu, aż ktoś go pokona.
Niezwykły mieszkaniec świata fantasy
O ettinie wiesz już niemal wszystko. Wspomnę tylko jeszcze, że poza zjadaniem swoich ofiar, często je skóruje i zbiera wszystko, co cenniejsze. Dlatego w legowiskach ettinów możesz znaleźć wspaniałe skarby i bezcenne artefakty. A jeśli będziesz mieć nieco szczęścia, Twoje rzeczy nie dołączą do tego zbioru.
Bestiariusz to miejsce, gdzie odnajdziesz informacje o wielu fascynujących stworzeniach. Dzięki niemu wiesz, że jeśli widzisz ettina, to ettin niemal na pewno widzi Ciebie. Unikaj odludnych miejsc, gdzie bestia może mieć legowisko, a jest szansa, że wszystko będzie dobrze.