Przejdź do treści

Elfy – popularna rasa, o której pewnie nie wszystko wiesz

Elfka cosplay

Wydaje się, że elfy są dobrze znane każdemu fantaście. W końcu to częsty element światów fantasy, który szczególnie nabrał na sile od czasów Władcy Pierścieni J.R.R. Tolkiena. Ale ta niesamowita rasa jest znacznie bardziej rozwinięta, niż mogłoby się wydawać!

Jak wyglądają elfy?

Elfy są jednymi z najstarszych i najpiękniejszych ras świata fantasy. Zazwyczaj przedstawiane są jako smukłe, wysokie postacie o delikatnych rysach twarzy i spiczastych uszach. Ich wygląd jest niemal eteryczny. Charakteryzują się przy tym długowiecznością, a często wręcz nieśmiertelnością. Kolory włosów różnią się tak, jak u ludzi, choć najczęściej są jasne. Duże znaczenie ma tu również podrasa.

Nie ulega wątpliwościom, że pomimo smukłej budowy, elfy są bardzo silne i niesamowicie zwinne. Z tego względu pod wieloma względami przewyższają ludzi. Są lepszymi tropicielami, łucznikami i wojownikami. Do tego dochodzi ich rewelacyjny wzrok – dostrzegają z oddali to, co dla ludzi jest niewidoczne.

Tauriel, kadr z filmu "Hobbit. Pustkowie Smauga"

Tradycje elfów i ich zachowanie

Elfy znane są ze swoich bliskich relacji z naturą. Potrafią wykorzystywać rozmaite zioła do leczenia ran i chorób, w związku z czym są znakomitymi uzdrowicielami. Długowieczność zaś sprawia, że w ich życiu głęboko zakorzeniły się tradycje. Cenią sobie przede wszystkim równowagę, harmonię i mądrość. Lepiej rozumieją historię świata oraz cykle natury. Pasjonują się przy tym sztuką, muzyką i poezją, ale i w rzemiośle wiodą prym, czego przykładem jest Celembrimbor z Silmarillionu (przedstawiony tez w serialu Pierścienie Władzy na Amazonie).

Bliskość elfów i natury jest niemal zawsze widoczna. Ich królestwa skrywają się przed wzrokiem obcych pod koronami drzew. Elfy nigdy nie krzywdzą drzew ani zwierząt, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Jednak pomimo swojego przyjaznego charakteru, są niezwykle dumne i często uważają się za lepsze niż inne rasy. I nawet jeśli nie mówią tego otwarcie, to wyraźnie to demonstrują – czasem nawet nieświadomie, co prowadzi do nieporozumień i konfliktów.

Podrasy elfów

Elfy są naprawdę różne. Nie tylko leśne, które najczęściej pojawiają się w filmach, grach i książkach fantasy.

Elfy Wysokie

Elfy Wysokie to najbardziej szlachetna i majestatyczna odmiana elfów. Mają zazwyczaj złote lub srebrzyste włosy i jasne oczy, a ich skóra bywa dość blada. Są wyjątkowo utalentowane magicznie, specjalizują się w magii ochronnej i często potrafią tworzyć iluzje. Żyją w wielkich miastach o wspaniałej architekturze, które zbudowane są z kamienia i magii.

Ta podrasa jest niesamowicie dumna i… wyniosła. Przez to jest często postrzegana jako nieprzystępna i arogancka, co właściwie też jest prawdą. Jednak ich mądrość i troska o dobro świata sprawia, że zazwyczaj są naturalnymi liderami.

Elfy, cosplay - kobieta przebrana za elfkę

Leśne elfy

Leśne elfy są bliskimi kuzynami Elfów Wysokich. Ich styl życia jest jednak nieco bardziej dziki i pierwotny. Zamieszkują lasy, gdzie żyją w zgodzie z naturą. Doskonale polują, tropią i walczą, a w szczególności umiłowały sobie łucznictwo.

Ich włosy zazwyczaj mają barwy ziemi, a oczy są trawiastej zieleni. Ich społeczności są bogate w tradycje i sztukę, a każde decyzja podejmowana jest z myślą o utrzymaniu harmonii i porządku świata. Jednak względem obcych są dość nieufne, jednocześnie stanowiąc lojalnych sojuszników – o ile tylko zdoła się zdobyć ich przychylność.

Elfy księżycowe i słoneczne

Elfy księżycowe i słoneczne są odmianą Elfów Wysokich. Księżycowe elfy mają srebrzystą skórę i jasne włosy, a ich magia związana jest z iluzją i ciemnością. Są tajemnicze i niewiele o nich wiadomo. Zamieszkują odległe, odosobnione tereny i starają się trzymać z dala od problemów świata.

Z kolei słoneczne elfy mają cieplejsze odcienie skóry i złociste włosy. Są uznawane za strażników mądrości i sztuki, ale pozostało ich niewiele, przez co również ich życie okryte jest całunem tajemnicy.

Mroczne elfy

Drowy są całkowitym przeciwieństwem pozostałych podras elfów, przez co są niemal już całkowicie osobną rasą. Żyją w świecie nazywanym Podmrokiem, a ich natura jest niezwykle złożona i okrutna. Więcej przeczytasz o nich w naszym artykule o mrocznych elfach.

Elf Thranduill w filmie "Hobbit"

Skrócona historia elfów

Mówi się, że elfy są jednymi z najstarszych istot zamieszkujących świat. Miały zrodzić się z pierwszych drzew i gwiazd, co tłumaczy ich bliski związek z naturą. Z czasem jednak zaczęły się rozdzielać, tworząc osobne podrasy, takie jak właśnie leśne elfy, Elfy Wysokie czy mroczne elfy. I tak elfy światła dążą do doskonałości w sztuce magii, elfy leśne chronią naturę, Elfy Wysokie dbają o harmonię, a drowy zostały odrzucone i zegnane do podziemia, gdzie stworzyły swój nowy dom.

Relacje elfów z innymi rasami

Elfy często unoszą się swoją dumą, z góry patrząc na inne rasy – szczególnie krótkowieczne, jak krasnoludy czy ludzie. Uważają się za opiekunów świata, choć stosunkowo rzadko bezpośrednio angażują się w wojny i wydarzenia polityczne.

Elfy Wysokie i leśne są nieufne, ale stosunkowo mocno otwarte na sojusze. Trzeba tylko wiedzieć, jak do nich podejść. Drowy dążą do wszechobecnej wojny, a ostatnie elfy, czyli słoneczne i księżycowe, dystansują się od wszelkich ras, preferując swoje własne towarzystwo.

Przez lata fantastyki elfy znacząco ewoluowały, zmieniając się i dostosowując do nowych nurtów fantasy. Kolejni pisarze i twórcy dodawali, zmieniali i odejmowali różne aspekty elfiego życia, zmieniając tę rasę i odchodząc od tolkienowskiego stylu.

Elfy są niesamowitymi istotami, które mają wiele do zaoferowania. Jeśli uda się zdobyć ich zaufanie, będą lojalnymi i wiernymi sojusznikami. Z kolei rzucanie im wyzwania może okazać się bardzo złym pomysłem.